Держгеокадастр не визнає рішення райрад Полтави про надання землі

Засідання комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони довкілля, природокористування Засідання комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони довкілля, природокористування

Під час чергового засідання постійної комісії з питань регулювань земельних відносин згоди та взаємодії між службами Полтавського міськвиконкому та органами Держгеокадастру досягти не вдалося.

31 серпня відбулося засідання постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони довкілля, природокористування Полтавської міськради. Головне і єдине питання, яке розглядали, — це взаємодія та координація роботи між службами Полтавського міськвиконкому та органами Держгеокадастру.

Начальник управління земельних ресурсів та земельного кадастру Юрій Трегубов повідомив про головні питання, які потрібно було вирішити в ході засідання «земельної» комісії. Перше питання стосувалося того, що фахівці Держгеокадастру ставлять під сумнів легітимність прийняття рішень районними радами міста і на цій підставі відмовляють у погодженні землевпорядної документації. Також наслідком відмови є позбавлення сертифікатів землевпорядних організацій, які працюють в місті. Крім того, через вище вказані обставини, землевпорядні організації, які мають відношення до виготовлення відповідної документації, відмовляються від того, щоб брати в роботу документацію і розробляти проекти землеустрою на підставі рішень районних рад Полтави.

Як зауважив Юрій Трегубов, виникає ще низка питань, які пов’язані з наповненням міського бюджету. Оскільки плата за землю пов’язана безпосередньо з грошовою оцінкою, а нормативно-грошова оцінка з початку цього року (з прийняттям нового порядку розрахунку нормативно-грошової оцінки) прив’язана до видів цільового використання земельних ділянок. А отже плата за землю стає залежною від того, який код буде зазначено у витязі із державного земельного кадастру. Витяг також складається органами Держгеокадастру, а саме реєстратором. Крім того, в управлінні земресурсів та земкадастру часто виникають питання, чим керується реєстратор, коли присвоює той чи інший код земельній ділянці?

Всі ці проблеми пов’язані із тим, що Полтавська міська рада передала частину своїх повноважень районним радам. Саме останні отримали можливість надавати дозволи на будівництво та обслуговування індивідуальних житлових будинків, ведення індивідуального садівництва та гаражного будівництва, обслуговування господарських будівель і споруд, присадибних ділянок, особистого селянського господарства, сінокосіння, городництва та випасання худоби. Отже, отримавши нові повноваження, райради почали виділяти землі під приватні забудови, зокрема на такі дозволи найбільше претендують воїни АТО. Проте, у надання дозволів втрутився Держгеокадастр, який відмовляється визнавати рішення райрад і вважає, що право надавати землю належить міській раді. Таким чином, Держгеокадастр почав відбирати ліцензії у землевпорядних організацій, які приймали документи рішень районних рад. Тож наразі у місті склалася ситуація, що майже ніхто не може приватизувати землю.

Існує ще одне питання про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та її актуалізація. Адже перерахунок оцінки має робитися не рідше ніж один раз на 5-7 років, згідно із законом про оцінку земель. Проте, в законі ніде не вказано, що та нормативна оцінка, яка була зроблена раніше (за відсутності переоцінки), стає недійсною через сім років. Лише з лютого цього року Держгеокадастр припинив видавати витяги на оформлення земельних ділянок через застарілу нормативну-грошову оцінку, хоча раніше такі витяги видавалися, незважаючи на те, що така оцінка відбувалася востаннє в 2008 році.

За словами представника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Тетяни Банної, для того, щоб продовжити видавати дозволи та витяги і будь-яку документацію, потрібно здійснити нову нормативно-грошову оцінку. Також чиновниця наголосила, що Держгеокадастр визнає лише рішення міської ради про виділення земельних ділянок, посилаючись на закон про землеустрій.

Проте Юрій Трегубов зачитав рішення Полтавського окружного адміністративного суду, за яким у Держгеокадастрі під час здійснення своєї професійної діяльності відсутні будь-які повноваження щодо оцінки на предмет правомірності рішень тих чи інших органів місцевого самоврядування. А також, згідно з рішенням суду, рішення органу місцевого самоврядування є обов’язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території посадовими особами та громадянами, в тому числі і для Держгеокадастру.

Голова постійної комісії депутат Володимир Корчака наголосив, що засідання проводиться з метою покращення взаємодії між управлінням земельних ресурсів і територіальним органом Держгеокадастру, а також голова комісії порекомендував створювати робочі групи між управлінням та територіальним органом зустрічі та вирішувати питання, щоб в результаті непорозумінь не потерпали люди. Сама Тетяна Банна запропонувала зустрічатися представникам організацій раз у квартал, проте голова постійної комісії наголосив, що потрібно зустрічатися ще частіше. За словами Володимира Корчаки, необхідно визначити відповідальних від обох підрозділів для відпрацювання питань, щоб не виникало конфліктів.

Юрій Трегубов також висловив побажання, що якщо виникають спірні питання, то співробітники Держгеокадастру можуть зателефонувати та радитися з представниками управління земресурсів та земкадастру. Але наприкінці засідання Тетяна Банна повідомила, що в рамках повноважень, згідно з посадовою інструкцією, державний кадастровий реєстратор ніколи не буде телефонувати в управління земельних ресурсів та земельного кадастру і радитися з їх представниками.

На цьому засіданні, на жаль, не вдалося дійти згоди та прийняти хоча б якесь рішення. Проте, Володимир Корчака висловив вимогу до територіального органу Держгеокадастру про забезпечення громадян якісними послугами, тоді вони можуть не телефонувати та не радитися з управлінням земресурсу та земкадастру.

Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»