Держекоінспекція в Полтавській області розповідає про небезбпеку африканського вірусу чуми

На Полтавщині з початку року зафіксували 13 випадків африканської чуми свиней. Два з них — минулого тижня. Державана екоінспекція в Полтавській області розповідає про загрози АЧС, діагностику та методи боротьби з ним.

На території Полтавської області минулого тижня виявили 2 випадки вірусу африканської чуми свиней — у селах Каплинці (Пирятинський район) та Великий Перевіз (Шишацький район). Всього з початку року зафіксували 13 випадків АЧС.

— Африканська чума свиней — це вірусне захворювання. Його небезпека у тому, що у 98-100% хвороба призводить до смерті тварин. Захворювання не піддається лікуванню, а худобу, яка вижила, все одно потрібно знищувати. Тому потрібно підходити до цього питання максимально серйозно, — наголосив керівник Дежравної екоінспекції у Полтавській області Вадим Осипенко. 

Характеристики та діагностика вірусу

Захворювання з’являється через ДНК-вірус. Він накопичується у всіх органах, тканинах і біологічних рідинах хворих свиней. Цей вірус відрізняє велика стійкість до впливів ззовні. Цей вірус може зберігатися у грунті, на дереві, камінні, в м’ясі до 6 місяців. При кімнатній температурі вірус може існувати до 1,5 років, а при температурі 5°С — до п’яти років.

Вірус АЧС стійкий до таких засобів дезінфіекції, як луги і формалін. Але він чутливий до окислювачів і кислот: хлораміну, хлорного вапна, молочної, оцтової, карболової кислот.

Тварина може заразитися повітряно-крапельним шляхом, через шлунково-кишковий тракт (корм), контактним шляхом (комахи, птахи, інші тварини та люди, предмети догляду), через пошкоджену шкіру тварин. Хворі свині відрізняються за зовнішніми ознаками (крововиливи, запалення), хворобливим станом (лихоманка) та змінами в різних органах.

Усі перевірки та дослідження матеріалів хворих тварин дозволяється проводити тільки у тих ветлабораторіях,де є дозвіл на роботу зі збудниками особливо небезпечних інфекцій.

Умови та терміни зберігання вірусу АЧС Умови та терміни зберігання вірусу АЧС

Методи боротьби з вірусом

Лікування свиней з вірусом АЧС заборонено. Якщо виявлена хоч одна хвора тварина, то потрібно знищувати все поголів’я стада, а залишки корму, трупи тварин та приміщення — спалювати.

В радіусі 3 км навкруг ферми, де знайдено вірус, розповсюджується карантинна зона. В радіусі 20 км навколо населеного пункту оголошується зона нагляду. На цій території перевіряють тварин на захворюваність АЧС. Карантин продовжується 40 діб. Під час карантину в цьому районі повністю забороняють реалізовувати м’ясо.

Чим загрожує африканська чума людині?

Для людей вірус африканської чуми свиней є безпечним. Не зафіксовано випадків зараження людей цим вірусом. Але АЧС послаблює імунну систему людини і може стати збудником інших хвороб в організмі людини.

Після виявлення вірусу карантин встановлюється, в першу чергу, для того, щоб заражене м’ясо не потрапило на корм здоровим тваринам. Жорсткі обмеження на торгівлю м’ясною продукцією накладаються для того, щоб м’ясо не виходило з карантинного району. Заражене м’ясо можна вживати тільки на ранніх стадіях. Коли з’явились перші ознаки ураження (темні плями, крововиливи), м’ясо не можна їсти. Його потрібно спалювати.

Що можна порекомендувати громадянам?

  1. Купувати м’ясо та м’ясні продукти тільки з наявними сертифікатами якості.
  2. Піддавати м’ясо сильній термічній обробці (вірус гине від температури вище 37°С).
  3. При перших ознаках хвороби у тварин телефонувати ветлікарю або на номер 101.

Прес-служба Полтавської ОДА