Державний бюджет 2019: цифри, які треба знати українцям

Закон України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» вступить у силу 1 січня 2019 року. У Міністерстві фінансів бюджет назвали збалансованим, реалістичним та відповідальним. Чого чекати полтавцям від документу, який визначає життя України наступного року?

Зарплати і пенсії

Подальше зростання соціальних стандартів триватиме. Принаймні, мінімальна заробітна плата зросте до 4 173 грн. Продовжать і урядову пенсійну реформу: у 2019 році вперше в історії України пенсії будуть перераховані автоматично в залежності від інфляції і зростання зарплати – в середньому на 15-20%. Зростуть і військові пенсії (у середньому на 738 грн). Що ж до діючих військових, то їхні зарплати зростуть майже на третину і становитимуть не менше 10 тисяч гривень.

Також з наступного року буде проведено монетизацію субсидій на ЖКП – на це передбачили 20 млрд. грн. Це означає, що ті, хто мають субсидію, отримуватимуть «живі гроші», а не зниження платежів на розмір держдопомоги, як зараз.

Дороги

Масштабні ремонти та будівництво нових доріг наступного року не припинятимуть. На це в Уряді запланували майже 56 млрд. грн. (це на 8 млрд. грн. більше, ніж цього року). Дорожній фонд отримає 50,4 млрд. грн., 35 % від цієї суми (а це майже 15 млрд. грн.) – субвенція на місцеві дороги, 2,1 млрд. грн. – видатки на безпеку дорожнього руху. На дороги витрачатимуть окрім наших з вами грошей ще й кошти міжнародних донорів – 4,6 млрд. грн.

«У 2016 році я оголосив, що будемо будувати дороги. І почали з того, що поставили на ноги систему «Укравтодору», напрацювали стратегію-2018-2022 про поєднання обласних центрів якісними шляхами. Реалізація стратегії, цільове акумулювання ресурсу врешті-решт впливатиме на розвиток усієї економіки через покращення інфраструктури, якості життя», – зазначив голова Уряду Володимир Гройсман.

Медицина

Реформа охорони здоров’я теж наступного року триватиме. Зокрема, фінансування оновленої системи первинної медичної допомоги передбачено на рівні 15,3 млрд грн. Також в наступному році стартує реформа екстреної медичної допомоги, на фінансування якої виділяється 1 млрд грн. Триватиме і урядова програма «Доступні ліки», на її фінансування виділяється 1 млрд грн. Також в наступному році стартує програма покриття витрат громадян на проведення медичної діагностики. Фактично, держава оплачуватиме громадянам вартість всіх досліджень, на які їх відправляють сімейні лікарі. На це в бюджеті закладено 2 млрд грн.

До речі, Полтавщина на подальше впровадження медичної реформи отримає фінансування першою і матиме більше грошей – у нас з наступного року стартує пілотний проект Міністерства охорони здоров’я із реформування вторинного та третинного рівня медичної допомоги.

Загалом, фінансування охорони здоров’я в 2019 році збільшиться на 9,5 млрд грн. до 92,3 млрд грн.

Децентралізація

Допомогу у фінансуванні місцевих інфраструктурних проектів у рамках реформи децентралізації збільшать. Наступного року бюджет Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) зросте до 9,1 млрд грн. (на 3,1 млрд грн. більше порівняно з нинішнім роком), а це дозволить збільшити кількість інфраструктурних проектів, що реалізуються за підтримки Фонду. В цьому році за рахунок коштів ДФРР та субвенції на розвиток ОТГ вже реалізується 3 170 проектів на загальну суму 7,7 млрд грн.

Для того щоб збільшити ресурс місцевих бюджетів, були передбачені додаткові надходження: на місцях будуть залишати надходження від низки податків, зборів та акцизів. В цілому обсяг фінансових ресурсів місцевих бюджетів у порівнянні з 2018 роком зросте на 15,3 млрд. і складе 568,7 млрд. грн.

Звідки гроші?

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переконаний – грошей вистачить на все, адже рік буде прибутковим:

«За 2018 і 19 роки українцями буде вироблено продукції на 1 трильйон гривень більше ніж за попередні роки. Це означає, що економіка починає оживати і, безумовно, ми будемо мати ще більше зростання. І хочу наголосити, що наш пріоритет – вийти на 5-7 відсотків економічного зростання», – наголосив Прем’єр.

Тим часом, лише між першим і другим читанням ухвалення бюджету його дохідну частину збільшили на 17,7 млрд. грн. Це вдалося зробити завдяки перегляду податкових надходжень за рахунок уточнення очікуваних зборів в цьому році; збільшенню надходження від НБУ; врахуванню ресурсів, які дають ухвалені ВР законопроекти, що подавалися в пакеті з проектом держбюджету. Чи не найбільшим джерелом такого підвищення – аж на 9 млрд. грн. – стало очікуване зростання рентних платежів за видобуток газу. Крім того, у 2019 році понад 17 млрд. грн. Уряд сподівається отримати від приватизації.