Департамент освіти і науки Полтавської ОДА реформуватиме систему інституційного догляду та виховання дітей за Національною стратегією

Вчора в Києві розпочався Всеукраїнський установчий семінар-нарада «Впровадження першого етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки». Представники освіти Полтавщини також долучилися до обговорень питання у столиці.

Захід організував Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, спільно з Фундацією «Lumos» із Великої Британії, заснованої Дж. К. Роулінг. А також Національний офіс реформи деінституціалізації, створений за підтримки канадського проекту «EDGE». На семінар приїхали всі управлінці, які реалізовуватимуть реформу.

Нараду відвідали представники обласних державних адміністрацій та директори обласних Департаментів освіти і науки. А також керівники управлінь соціального захисту та служб у справах дітей і охорони здоров’я. Аби краще розібратися із проблемами дитячих інтернатів на нараду експертами запросили випускників інтернатів та представників Національної Дитячої Ради.

У нараді взяв участь заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Олег Пругло. А також представники Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА на чолі із директоркою Оленою Харченко. Делегація Полтавщини обговорюватиме шляхи впровадження реформи системи інтернатних закладів.

Заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей зауважив, що нова система забезпечить права дітей на проживання в родині. У Міністерстві розглядають варіант переходу учнів початкових класів шкіл-інтернатів до навчання в звичайних загальноосвітніх школах. Однак наразі продовжать працювати санаторні, спеціалізовані та спеціальні школи-інтернати. Санаторні заклади мають ряд проблем, які становлять загрозу для їхнього існування.

Всеукраїнський установчий семінар-нарада «Впровадження першого етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки» Всеукраїнський установчий семінар-нарада «Впровадження першого етапу Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки»

— Право на сім’ю та батьківське піклування має кожна дитина. Так само, як і право на якісну освіту. Ми розуміємо, що наразі інтернатні заклади не можуть замінити родинне тепло та атмосферу звичайної загальноосвітньої школи, — пояснила Олена Харченко. — Та діти, яких виховують в інтернатних інституціях, мають почуватися якнайкомфортніше.

За своїм спрямуванням, спеціалізовані заклади виховують і навчають обдарованих дітей, спортсменів та талановиту молодь. А школи військового та наукового напрямку прийматимуть дітей лише з п’ятого або сьомого класів.

МОН переймається питанням деінститутизації разом із Міністерством охорони здоров’я та Мінсоцполітики. Спільно фахівці цих міністерств внесуть до системи необхідні зміни, аби вдосконалити її. Вони розширятимуть мережу надання освітніх, інклюзивних, соціальних, медичних послуг.

Учасники та організатори семінару наголосили також на важливості виховання батьків та життя вдома. Аби батьки не віддавали своїх дітей до інтернатів, соціальні працівники, освітяни та медики мають вчасно реагувати на проблеми в родині. Основним рушієм у реформуванні системи є зміна стандартів радянської культури інтернатів. Сьогодні Україна забезпечить родинам з віддалених районів доступ до необхідних установ та послуг.

— Ми змінюємо систему функціонування інтернатних закладів. Головне для нас — забезпечити дитину якісним навчанням та вихованням. Дитина має зростати в родині або середовищі, максимально наближеному до нього.

Заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло та директорка Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко Заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло та директорка Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко

Наразі на Полтавщині знаходяться 8 спеціалізованих шкіл-інтернатів, 11 спеціальних шкіл-інтернатів, 2 навчально-реабілітаційних центри та 2 санаторних школи-інтернати, а також 1 дитячий будинок.

Захід триватиме до завтра. Участь візьмуть також представники міжнародних організацій, які допомагатимуть із реформуванням стратегії: «UNICEF», «Hope and Homes for Children Ukraine», Партнерство кожній дитині, СОС Дитячі містечка, Альянсу «Україна без сиріт», МЦРЛ Україна, «Одна надія».

ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА