День Архістратига Михаїла: традиції та звичаї. Що не можна робити?

У календарі Східної Церкви, окрему увагу відведено вшануванню ангелів, де першість належить архистратигу Михаїлу. Його вважають покровителем воїнів, які борються за правду, а також захисником християн від видимих і невидимих ворогів. Чимало діянь архангела знаходимо у Святому Письмі, зокрема, у книзі Об’явлення говориться про бунт ангелів на небі та перемогу над Люцифером, де Михаїл став на чолі усіх ангельських сил, тому й величають його воєначальником Божого війська – архистратигом. Ім’я Михаїл перекладається з давньоєврейської «Хто, як Бог?» – саме з таким кличем виступив архистратиг до бунтівних ангелів в оборону Єдиного Бога, обстоюючи Його божественне верховенство.

.Про традиційний культ Святого Михаїла серед нашого народу свідчать його зображення на княжих печатках, гербах, церковних і військових корогвах, у родовій геральдиці. Згодом архангел Михаїл стає покровителем запорізького козацтва. Образ святого часто використовувався на козацьких знаменах. Під час Визвольної війни 1648-1654 років корогва з ликом Архістратига Михаїла була найвищим символом усієї держави.

Зображення Михаїла зустрічається на гербах інших міст України: Василькова, Гадяча, Канева, Таращі, Черкас, Чигирина. Більшовики, в запалі боротьби з релігією, скасували древню емблему Києва. Чудом зберігся герб на постаменті пам’ятника князю Володимиру. Сімдесят шість років Київ не мав змоги використовувати свій освячений тисячолітньою традицією герб. 18 квітня 1995 року сесія Київради ухвалила рішення про відновлення міського герба із зображенням Святого Архістратига Михаїла.

Свято Михайла дуже шановане народом і християнською церквою. «На Михайла працювати – може пан Біг покарати» – говорили селяни. І в народній уяві Михайло – лицар, що бореться із чортами та усією нечистю. Це архангел, який стоїть в обороні людини перед злою силою.

На честь архистратига Михаїла в церквах проходили молебні, а потім відбувалися пишні застілля та престольні празники у тих місцевостях, де були збудовані храми на його честь.

Архистратига Михаїла мисливці в Україні вважають своїм покровителем. І в народі побутує багато легенд і оповідок з цього приводу.

Народні прикмети кажуть:

  • З Михайла зима не стоїть, а танцює, віхолами та морозами лютує.
  • До Михайла зима спала, по Михайлу ріки у льоди скувала.
  • Якщо випав сніг, то кажуть: «Приїхав Михайло на білім коні»
  • Коли на Михайлів день є іній, великі сніги упадуть, а якщо вранці туман, відлиги на землю прийдуть.
  • Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
  • Якщо Михайло дощем не услужить, добру і суху весну ворожить.
  • Якщо ніч ясна на Михайла, то буде довго тривати сувора і сніжна зима.

За матеріалами відкритих джерел

Раніше ми писали : Полтавські номінанти на премію ” Молодь року”