Демобілізованим атовцям пропонують безкоштовне навчання та підвищення кваліфікації в робітничих професіях

Вчора у Полтавської ОДА відбулося засідання робочої групи з вирішення питань щодо здійснення заходів із соціальної і професійної адаптації учасників АТО.

Постановою Кабміну від 31 березня 2015 року № 179 регламентовано Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників АТО (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку).

З метою її ефективної реалізації Постановою від 21 червня Кабмін затвердив Порядок організації соціальної та професійної адаптації учасників АТО.

Відтепер затверджений на рівні області Порядок взаємодії органів виконавчої влади, правоохоронних органів, установ ЗСУ та інших військових формувань у Полтавській області щодо здійснення заходів із соціальної та професійної адаптації учасників АТО (крім військовослужбовців, звільнених у запас або відставку), котрим керувалися з серпня 2015 року, скасовано. Згідно нового Порядку, він став недоцільним.

Робоча група створена розпорядженням голови облдержадміністрації в липні 2015 року для вирішення питань щодо професійної адаптації учасників АТО, що демобілізувалися, заради якнайшвидшої адаптації в цивільному житті. Аналогічні робочі групи створені при РДА та міськвиконкомах.

— Постанова визначає порядок використання коштів держбюджету на проф- та соцадаптацію демобілізованих атовців. За два роки навчання пройшли близько 300 осіб. Цього року укладено договорів на навчання близько 100 осіб, — говорить перший заступник директора Департаменту соцзахисту населення, начальник управління фінансів та стаціонарних установ Ніна Черняк. — Здебільшого мова йде про підвищення кваліфікації у робітничих професіях (наприклад, групи водіїв) з метою отримання підвищеної заробітної плати.

Представники робочих груп у районах доповідають про хід робіт Представники робочих груп у районах доповідають про хід робіт

Зараз, у зв’язку з кадровими питаннями, склад робочої групи змінюється та згідно вимог затвердженого порядку, розширюється. Вживаються заходи щодо виявлення потреб адаптації атовців у соціальній та професійній сферах, а також вивчається ринок надавачів послуг і навчальних програм із зазначених видів адаптації. Визначається перелік навчальних закладів та професій для навчання та перепідготовки.

Станом на 1 червня статус УБД мають 10 295 осіб, 267 особам з числа учасників АТО присвоєно статус інваліда війни. Тож, програма адаптації має бути затребуваною.

— Попередня постанова давала загальне розуміння. Нова постанова — більш конкретна, прописано, що і як потрібно робити, — говорить голова робочої групи, заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло. — Проблема в тому, що не вистачає робочих місць. А у сільській місцевості — ще й сезонність роботи, коли влітку багато роботи, й ніколи навчатися, а взимку люди без роботи, через це не можуть скористатися послугою.

На заходи з соціальної та професійної адаптації в область на 2017 рік розподілено 1,1 млн грн. Робоча група заслухала представників окремих РДА щодо проведеної роботи, та за результатами обговорення надала доручення відповідним службам для підготовки порядку взаємодії.

— Це можливість для людини отримати робітничу професію, нову, іншу, безкоштовно й у зручний час. Перше завдання для районів — щоб кожен демобілізований атовець знав про таку можливість, і міг нею скористатися. Оскільки кошти надаються, слід використати їх раціонально, — підсумував Олег Пругло.

Прес-служба Полтавської ОДА