Чиновники зламали систему: чому у Полтаві майже не працює ProZorro

Полтавські керівники віддають перевагу прямим домовленостям і закупівлям втридорога в останній момент

У Полтаві система електронних закупівель ProZorro не може протистояти корупції, закулісним домовленостям і бюрократії. Такий висновок зробили співробітники Інституту аналітики і адвокації. За їх словами, близько 80% усіх закупівель Полтавщини через ProZorro є, насправді, неконкурентними, а тому не дають жодної економії.

Трьома найбільшими замовниками з Полтавщини є Полтавська ОДА, Полтавська міська рада та Кременчуцька міська рада. Зекономити цій трійці вдалося не багато, адже часто замовники віддають перевагу підписанням договорів напряму, аніж проведенню тендерів.

Для прикладу, Полтавська міська рада включає 48 замовників, найбільшими з яких є Управління освіти, Управління ЖКГ та Управління охорони здоров’я. За час існування ProZorro рада, як головний орган, провела більше 6 тисяч закупівель. При цьому, майже 82% усіх закупівель(5 тисяч) – неконкурентні, а тому з нульовою економією.

Також, за інформацією аналітиків, найбільше коштів і процедур було проведено у грудні 2017 року, коли замовники «довитрачали» річні бюджетні кошти аби не втратити їх взагалі. Громадськість назвала таке явище #грудневі_жнива. Це не тільки тоді, коли замовники масово звітують про укладені договори і дроблять предмет, а й, насамперед, купують в грудні за завищеними цінами.

Нагадаємо, що саме за схемою прямих домовленостей проходять закупівлі капітального ремонту доріг у Полтаві. Не зважаючи на те, що на порталі публічних закупівель цього не знайти, виконавцем майже усіх капітальних ремонтів доріг міста є підприємство “Будгарант-7”. Із трагічною загибеллю його власника зупинився і ремонт доріг по всій Полтаві. 

До теми:

«Дерево впало, мавпи розбіглись»: чому в Полтаві не ремонтують вулицю Чураївни?Полтава у глухому куті: ми дізналися, чому зупинився ремонт доріг по всьому містуУ Полтаві за 4,8 мільйона гривень відремонтують 300 метрів вулиціСімейна фірма отримала від Управління ЖКГ міста підрядів на 56,4 млн без конкурентів