Чий біль втамують «доступні ліки»?

Якщо держава щось дає безкоштовно або з невеликою доплатою — потрібно брати. Пацієнти, лікарі та чиновники розповіли нам про нюанси державної програми.

Доступні ліки: нюанси та нововведення

«Доступні ліки» почали діяти рік тому. Сенс програми — зробити доступними основні препарати для лікування пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою. Для кожної категорії хворих Кабмін визначив перелік життєво необхідних медикаментів на основі міжнародних непанентованих назв по діючим речовинам (17 для сердечників, три для діабетиків, три для астматиків). Різні виробники кінцевий продукт на їхній основі називають по-різному.

Інфографіка МОЗ Інфографіка МОЗ

У сімейних лікарів на столах лежать роздруківки із назвами всіх 239-ти препаратів програми «Доступні ліки» (починався проект із 157 медикаментів). Знайти цей перелік можна за посиланням.

Наприклад, шукаємо діючу речовину спірінолактон. У переліку МОЗ — три аналоги: «СПІРОНОЛАКТОН-ДАРНИЦЯ», «ВЕРОШПІРОН» та «СПІРОНОЛАКОН-САНДОЗ». Українські ліки в аптеці дадуть безкоштовно, за угорський верошпірон доведеться доплатити 21,99 грн. (держава платить 17,37 грн.). Німецький спірінолактон є в дозуваннях 50 та 100 мкг (доплата пацієнта 17,16 або 6,41 грн. відповідно, держави — 52,11 та 104, 22 грн. відповідно).

Олена Крук — пенсіонерка з Полтави. Має букет хронічних хвороб і штучний клапан серця. Вона постійно користується трьома препаратами державної програми «Доступні ліки»: спірінолактоном, бісопрололом та аміодароном.

— Тут є плюси і є мінуси. Економія на моїх «доступних» ліках складає до 200 грн. у місяць. З аміодароном беру тільки харківський «КАРДІОДАРОН». Сьогодні його чомусь немає в державних аптеках і доводиться купувати за повну вартість. Бісопролол приймаю вітчизняний, раніше доплата за нього була 10 грн., тепер він безкоштовний. Спірінолактон мені допомагає тільки імпортний. Зазвичай беру його фірми САНДОЗ, там доплата в межах 10-20 гривень. Але останній раз мені чомусь виписали рецепт із дозуванням 25 мкг — такий є або вітчизняний безкоштовний або угорський дорогий, — розповіла Олена Крук.

Крім того, у грудні 2017 року полтавка не змогла купити собі препарати відповідно до урядової програми. Аптекарі сказали їй, що вона тимчасово перестала діяти.

Тоді державних 26 млн. грн., виділених у 2017 році на область, просто не вистачило для всіх бажаючих, стверджують у Департаменті охорони здоров’я Полтавської ОДА. У 2018 році цю суму держава збільшила для нас до 36 млн. грн. На початку року теж були незначні затримки, які помітили не всі. У деяких сільських амбулаторіях і лікарі, і пацієнти задоволені програмою.

— Уже кілька тижнів, як фельдшери ФАПів отримали право виписувати доступні ліки пацієнтам. Раніше цього не було і амбулаторіям було важко. Тому що з початку року тільки в селищі Ланна ми виписали до 7,5 тисяч рецептів. Пацієнти купляють їх не тільки тут, у Карлівці ще три аптеки видають такі ліки. Крім того, у січні до переліку доступних включили сартани — препарати нового покоління, які використовують для зниження кров’яного тиску при артеріальній гіпертензії. Мої пацієнти розповідають, що частіше купляють вітчизняні медикаменти, за які доплата або відсутня або зовсім невелика, — ділиться своїми спостереженнями завідуюча Ланнівською амбулаторією Марина Загороднікова.

Пацієнти очікують прийому лікаря у Куликівській амбулаторії Пацієнти очікують прийому лікаря у Куликівській амбулаторії

Подібна ситуація і в Полтавському районі. По Куликівській лікарській дільниці виписано більше 480 рецептів з початку року.

— Постанова про доступні ліки працює, препарати є в достатній кількісті та в тому асортименті, які затверджені МОЗ. Спочатку люди скептично поставилися до програми. І працював стереотип, що імпортні ліки кращі за вітчизняні. У нас одна жіночка хоче приймати тільки німецький бісопролол. Але практика доводить: однакова діюча речовина добре діє, якщо приймати медикаменти у призначеному дозуванні в один і той же час доби, — зазначила завідуюча Коломацькою амбулаторією Надія Коломієць.

Експеримент журналіста

У неділю беремо рецепт Олени Крук і йдемо купувати для неї діючу речовину аміодарон. Вона хоче тільки «КАРДІОДАРОН» харківської фаркомпанії «Здоров’я».

На Полтавщині комунальна аптечна мережа «Полтавафарм» першою почала видавати доступні ліки. У неділю її аптеки зачинені. Але поруч із наліпками «Тут продаються доступні ліки» — приватні аптеки мережі «Аптека 911» та «Мед-сервіс». Доплата за «КАРДІОДАРОН» в обох однакова — 6,12 грн. При чому раніше, за словами Олени Павлівни, вона була 7,65 грн.

В якості «бонусу» за експеримент у понеділок отримуємо підтвердження від «Полтавафарму». «КАРДІОДАРОН-Здоров’я» у них справді відсутній з невідомих причин.

Аптекарі говорять: люди часто звертаються за доступними ліками, іноді десятки осіб на день. Загалом на Полтавщині вже понад 200 комунальних та приватних аптек задіяні в державній програмі.

Чек при покупці «Кардіодарону-Здоров’я» у рамках програми «Доступні ліки» Чек при покупці «Кардіодарону-Здоров’я» у рамках програми «Доступні ліки»

Лікар, чиновник та експерт про доступні ліки

Лікар ІІ кваліфікаційної категорії Олена Дараган щодня приймає в межах 20 відвідувачів із закріпленої за нею дільниці № 12 ПМСД № 1. Сімейний лікар говорить:

— До переліку «Доступних ліків» потрапили найпростіші та найнеобхідніші ліки для трьох категорій хворих. Трапляється, один пацієнт отримує до семи рецептів за прийом, маючи багато хронічних захворювань. Особливо корисна державна програма для людей після інсультів та інфарктів. Таким пацієнтам одночасно можуть знадобитися препарати для розрідження крові, від аритмії, сечогінні, від стенокардії, від серцевої недостатності, для зниження холестерину, для зниження тиску.

За даними Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, у 2017 році понад 280 тисяч осіб отримали доступні ліки. Тільки за два місяці 2018 року програмою «Доступні ліки» скористалося більше 52 тисячі осіб. Загалом за цей рік цифра пацієнтів, які придбають такі препарати, значно збільшиться. У нас в області тільки пенсіонерів приблизно 400 тисяч — а це основна цільова аудиторія програми. Задача влади — забезпечити достатню кількість доступних медикаментів. А задача постачальників — мати асортимент ліків вітчизняних та закордонних виробників.

Заступник директора департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА, начальник управління Ігор Куделич розповідає:

— Сьогодні всі препарати держпрограми є у достатній кількості. Крім того, «Доступні ліки» розвиваються і ми це бачимо. Лікувальні заклади Полтавщини у більшості випадків вже навіть готові видавати електронні рецепти на такі медикаменти паралельно із паперовими. Але для цього має в повну силу запрацювати загальнодержавний електронний сервіс E-Helth («Електронне здоров’я»). Сьогодні ведуться підготовчі роботи і вже визначені пілотні проекти на кількох територіях. Це все — черговий етап медичної реформи в Україні.

У Польщі тим часом діє свій аналог «Доступних ліків». Там повністю безкоштовними є препарати з доведеною ефективністю для лікування злоякісних пухлин, психічних або поведінкових розладів та небезпечних інфекцій. В інших випадках — за близько 500 препаратів — пацієнти платять частково. При чому поляки поділили медикаменти за тривалістю прийому. Ті, що розраховані на місяць або менше, компенсуються на 50% від ліміту фінансування. Більш «довгострокові» ліки відшкодовуються на 70%.

Аналітик ГО «Український центр європейської політики» Денис Горбач підсумовує: 

— Функціонування «Доступних ліків» в Україні поки що далеке від ідеалу. Але формування державної фармацевтичної політики — справа, починати займатися якою краще пізно, ніж ніколи. Більше двох сотень найменувань препаратів, покликаних боротися з найбільш поширеними хворобами, — це хороший початок на шляху до європейської практики відшкодування ліків державою.

Анна ДОВГОШЕЙ