Чи з’являться в Полтаві туристи?

20 грудня 2019 року на позачерговій 29 сесії Полтавської міськради була прийнята міська програма «Полтава туристична» на 2020-2026 роки.

Якщо вірити «паспорту програми», то над її створенням працювали десятки людей і організацій, а саме: КО «Інститут розвитку міста» Полтавської міської ради, Полтавська обласна громадська організація «Спілка екскурсоводів», Полтавська регіональна громадська організація «Обласний туристичний кластер», ГО «ВелоПолтава», Департамент культури і туризму Полтавської ОДА, регіональні (міські) суб’єкти підприємницької діяльності в галузі туризму, представники відповідних кафедр туристичного спрямування ВНЗ м. Полтави, музейні установи базової мережі закладів культури м. Полтави. Від цих організацій надійшло близько 200 пропозицій, на основі яких підготували нову програму.

Оцінити саму програму, а також розповісти про своє бачення розвитку туризму у Полтаві ми попросили засновників Громадського руху «Місто нашої волі» Сергія Бульбаху, Сергія Клименка та Бориса Лозовського.

Борис Лозовський Борис Лозовський

Борис Лозовський: З програми я дізнався багато цікавого. Насамперед те, що «туризм визначений одним із пріоритетних напрямків розвитку міської економіки та культури». Ким визначений? Хто і коли питав про це містян? Ну навіть, якщо і так! Уявіть! На пріоритетний напрямок розвитку міста влада виділяє аж один мільйон гривень на рік! Це навіть не смішно! Це ганьба і сором!

І взагалі, це не програма розвитку галузі. Студент-третьокурсник зробив би краще. Адже людина, яка хоча б щось чула про менеджмент, повинна розуміти, що будь-який план починається з цілей. І цілі ці повинні, насамперед, бути вимірюваними. А які цілі ставить програма? Цитую: «вжиття відповідних заходів», «сприяти розвитку», «налагодження партнерства в галузі», «підвищення ефективності популяризації» і таке інше. А як депутати перевірять використання коштів і виконання програми? Хтось знов вийде на трибуну і скаже: ми вжили, сприяли, підвищили? А потім, як нещодавно зробив Шамота, заплатять бюджетні кошти маловідомому блогеру, якій розповість, що в Полтаві найкраща інфраструктура туризму в країні. Або куплять, знов таки за наші гроші, черговий рекорд.

Так і буде. Тому що, як зазначено в програмі, вона діє «з 2008 року безперервно та систематично». А якщо нова програма — це продовження старої, то логічно було б розповісти про здобутки за 10 років, про ефективність використання коштів. Але про це в програмі ні слова. Мабуть, немає здобутків.

Сергій Клименко Сергій Клименко

Сергій Клименко: Рішення будь-якої проблеми передбачає певний алгоритм, тобто набір та порядок дій, виконання яких призведе до потрібного результату. Якщо вже взялись розвивати туризм, то для початку треба вирішити скільки і яких туристів ми хочемо у себе бачити. Тобто, по-перше, ми повинні розуміти можливості нашого готельного бізнесу — скільки і якої якості номерів він має для розміщення туристів.

Не менш важливе питання — на залучення яких саме туристів орієнтована програма. Критерії оцінки стану туристичної галузі у всіх різні. Деякі чиновники рахують кількість туристів по числу людей, що відвідали музеї Полтави. Але ж ми розуміємо, що основні відвідувачі музеїв — це організовані групи школярів з районів Полтавської області.

Якщо ми прагнемо збільшити потік саме таких туристів, то в програму потрібно закладати певний набір заходів. Якщо ж наша мета — заможний європейський турист, то набір заходів, і це очевидно, повинен бути іншим.

Сергій Бульбаха Сергій Бульбаха

Сергій Бульбаха: Дуже важливе питання — хто саме візьме на себе відповідальність за збільшення туристичного потоку в місто. Безглуздо думати, що це можуть зробити чиновники. Ті самі, що заклали в програму на «підтримку перспективних видів міського туризму: гастротуризму, фестивального, подієвого, історико-культурного» аж 30 тисяч гривень на рік. І «цілих» 20 тисяч на прес-тури для ЗМІ та блогерів.

У мене глибоке переконання: є бізнес, є продукт. Тобто якщо є особиста, матеріальна зацікавленість зробити гарно, то так і буде. Тому вирішити завдання залучення до міста туристів може лише приватний бізнес. Для цього Полтаві потрібен зацікавлений туроператор. Тільки він зможе створити туристичний продукт, знайти партнерів, яким той продукт продасть, організувати трансфери, поселення, харчування, розваги і таке інше.

Де його взяти? Ось тут і потрібна організаційна потуга від міської влади. Від чиновників потрібна ініціатива, щоб знайти групу зацікавлених бізнесменів-власників готелів, ресторанів, транспортних підприємств і об’єднати їх в пул. Вигода може бути подвійною — нові можливості для існуючого бізнесу і можливий прибуток від діяльності туроператора. Також влада може виконати підготовчу функцію — розробити бізнес-план, прорахувати необхідні інвестиції і приблизні терміни виходу на прибуток, провести роз’яснювальну роботу і заходи по залученню інвесторів. Також спеціалісти з комунальних та державних підприємств могли б надати допомогу з розробки якісного туристичного продукту.

Якщо ми насправді плануємо залучити до Полтави якомога більше гостей, то діяти потрібно так. Якщо ж задача витратити бюджетні кошти, то прийнята програма якраз для цього.

ГР «Місто нашої волі»