Чи вдасться Валерію Головку зробити з Полтавщини суцільний смітник?

Полтавський район давно вже чекає від виконавчої влади області серйозних кроків щодо розв’язання проблеми Полтавського міського сміттєзвалища поблизу Макухівки, яке мали б закрити щонайменше ще три роки тому. Та, на жаль, далі слів діло так і не йде. Навпаки, мережею ширяться чутки, що очільник області планує створити на території району ще один смітник, не вирішивши питання з тим, що вже є.

Про те, що Полтавська ОДА планує збудувати сміттєпереробний завод на території Полтавського району почали говорити ще у жовтні 2016 року. Саме тоді й підписали Меморандум про співробітництво з реалізації Субрегіональної стратегії поводження з відходами для Полтавської області. За цим документом аварійне міське сміттєзвалище повинні були б закрити та рекультивувати. Та як кажуть в народі: «обіцяти — не значить одружитися».

Так, 2016 року запевняв Голова ОДА, і таки справді обіцянки дотримався. Питання Полтавського міського сміттєзвалища поблизу Макухівки ніби застигло у часі. Тобто про збирання, сортування, вторинну переробку на обіцяному новому заводі та утилізацію того сміття, яке підлягає захороненню, при чому на полігоні, що відповідає вимогам чинного екологічного законодавства та матиме відповідне інженерне оснащення, — мова вже не йдеться?!

А вже 2018 року у Валерія Головка з’явилася нова мета: зробити з Полтавського району великий смітник, відкривши ще одне (641) «макухівське» сміттєзвалище під виглядом сміттєпереробного заводу, але вже в іншому місці, куди планують звозити сміття з п’яти районів. Тепер це територія Державного лісового господарства поблизу Кашубівки, що знаходиться на території Терешківської ОТГ.

За процедурою перед створенням Проекту, мали б пройти збори громади, яка або погодила, або не погодила таке рішення. Але громадські слухання у населених пунктах Терешківської ОТГ провели вже після виготовлення проектної документації, яка вартує немалих коштів платників податків. 

МАКУХІВСЬКЕ СМІТТЄЗВАЛИЩЕ. МАСШТАБИ ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИМакухівське сміттєзвалище. Масштаби екологічної катастрофи

Думка громади — формальність для обласної влади

Саме цією тезою й підтверджуються дії керівництва ОДА. Адже ніхто з них на громадські слухання, які відбулися 20 жовтня цього року, у населені пункти Терешківської ОТГ так і не завітав. Це при тому, що Валерій Головко офіційно наголошував, що необхідно проводити громадські слухання і погоджувати з громадою питання відведення земельної ділянки для розташування полігону.

Створюється враження, що думка громади обласній владі не цікава, а проведення громадських слухань — лише формальність, яку процедурно потрібно виконати.

Думки районних депутатів та голови Терешківської ОТГ з цього приводу одностайні. Віталій Турпітько, депутат Полтавської райради (Терешківська сільрада):

— Рішення ОДА щодо виділення земельної ділянки під полігон для ТПВ на території Терешківської сільради без згоди громади неможливе. Та й ні інвестора, ні грошей на будівництво давно обіцяного сміттєпереробного заводу так і не знайшли. До того ж ця територія — близько 50 га родючого чорнозему. 

Віктор Ярмак, депутат Полтавської райради (Ковалівська сільрада):

— Ще 2016 року я був співініціатором проведення кругло столу в ОДА щодо закриття міського сміттєзвалища. Тоді всіх присутніх Валерій Головко запевнив, що найближчим часом напрацюють концепцію його закриття, але віз і нині там.

Наталія Туркеніч, голова Терешківської ОТГ також не підтримує створення нового сміттєзвалища на визначеному ОДА місці.

Наталія Туркеніч не дає згоди на будівництво полігону зі сміттєпереробним заводом біля Кашубівки Наталія Туркеніч не дає згоди на будівництво полігону зі сміттєпереробним заводом біля Кашубівки

Чи вдасться полтавській громаді вилізти зі «сміттєвої» ями?

Два роки тому Валерій Головко зазначив: «Сміття потрібно переробляти. Якщо не збудуємо завод, доведеться через кожні 5 років відкривати нові полігони. Європа цим шляхом давно не йде — все сміття переробляється. А щодо фінансування, то, якщо немає інвестора, збудуємо власними силами». А Олександр Біленький підтвердив, що на умовах співфінансування обласна рада виділить на будівництво заводу кошти екологічного фонду. Та далі слів, справа так і не пішла.

У своїй бездіяльності виконавча влада ОДА звинувачує інших. Наприклад, народний депутат Юрій Бублик намагався допомогти у залученні субвенції з державного бюджету на співфінансування будівництва сучасного сміттєпереробного заводу. Але до цього часу він так і не отримав пропозиції щодо необхідної суми коштів на співфінансування зазначеного об’єкта. Можливо, це через відсутність проектної документації, а, можливо, — через політичні амбіції Головка.

Прес-служба народного депутата України Юрія Бублика