Чому природний газ може горіти помаранчевим кольором? — відповідь «Полтавагазу»

Серед споживачів природного газу побутує думка: якісне паливо має горіти блакитним кольором. Якщо полум’я має червоний або помаранчевий відтінок, вважає чимало користувачів, значить, газ «розбавлений». Фахівці «Полтавагазу» доводять, що колір горіння газу залежить від багатьох факторів.

Звідки «Полтавагаз» бере блакитне паливо?

Підприємство отримує природний газ у свої газорозподільчі мережі від ПАТ «Укртрансгаз», через його філії: УМГ «Черкаситрансгаз», «Київтрансгаз», ПАТ «Укргазвидобування» («Полтавагазвидобування»), ПАТ «Укрнафта» (НГВУ «Полтаванафтогаз») та інші. 

Вищезгадані підприємства щомісячно надають паспорти фізико-хімічних показників природного газу, в яких зазначено компонентний склад, теплоту згорання, густину та інші параметри палива.

Налаштування прикладівНалаштування прикладів

Яким чином регламентується якість природного газу?

Відповідно до Постанови № 476 Нацкомісії з регулювання електроенергетики та комунальних послуг від 29.05.2003, атестована лабораторія ПАТ «Полтавагаз» систематично проводить контроль фізико-хімічних показників природного газу для промислового та комунально-побутового призначення, що транспортується до розподільчих газових мереж. 

Паливо має відповідати вимогам ГОСТ 5542-87 «Газы природные горючие для промышленного и коммунально-бытового назначения». Контроль проводиться виконанням відборів проб газу в місцях здачі-прийому: на газорозподільчих станціях та безпосередньо в газових мережах «Полтавагазу» — на газорозподільчих пунктах. 

Далі проводиться фізико-хімічний аналіз у лабораторних умовах. Узагальнені результати проведених перевірок кожні десять днів публікуються на офіційному сайті підприємства, в засобах масової інформації.

Обладнання для визначення витоку Обладнання для визначення витоку

Чи можна розбавити природний газ повітрям?

Реалізувати такий задум на практиці неможливо. Адже об’ємне співвідношення повітря та природного газу в концентраціях від 5 до 15% є вибухонебезпечною сумішшю. Більші ж концентрації повітря в газі призвели б до відсутності процесу горіння взагалі. 

Теоретично природний газ, що є фактично сумішшю газів, можна розбавити інертними газами — гелієм або азотом. Але, враховуючи значну вартість цих речовин (наприклад, ціна гелію становить 100-120 грн. за 1 м3), доцільності у такому «розбавленні» точно немає.

Чим зумовлений колір полум’я при горінні природного газу?

Колір полум’я зумовлений декількома чинниками.

Блакитний виникає через надлишкову кількість повітря для забезпечення повного згорання природного газу пальниками газової плити. 

Також колір зумовлюється наявністю твердих часток.

Тверді частки, розжарюючись у факелі, дають світіння. В такому випадку, на газовій плиті полум’я забарвлюється в жовтий колір завдяки вільному вуглецю (сажі), який з’являється в результаті недостачі кисню в реакціях горіння вуглеводнів. Це так званий процес карбюрації вуглеводнів, при якому метан, під дією високої температури, розкладається на вуглець і водень. 

Останній, завдяки своєму вищому рядку в таблиці Менделєєва, швидше вступає в реакцію з киснем, залишаючи вуглець «наодинці». Тому він просто розжарюється, не вступаючи в горіння. А потім осідає на стелі у вигляді сажі.

Закінчення теми — у другій частині.

Прес-служба «Полтавагазу»