Чехія відома і не відома. Розповідь українки, яка двадцять років живе у країні кришталю та найкращого пива

Робочий день у Чехів починається дуже рано. О сьомій годині – якщо це державні установи і організації. О шостій – якщо це дитячі заклади. А свята (особливо Різдво, Новий Рік, Великдень) – нічого не працює, це дні родинного відпочинку.

БАТЬКИ І ДІТИ. РІДНІ, АЛЕ НІЧОГО НІКОМУ НЕ ВИННІ

Одружуються чехи досить пізно. Сивочолі тато і мама, які приводять дитя у дитячий садок – звичне явище. У сім’ях, переважно, по двоє діток. Маже двадцять років живучи у країні я лише зрідка бачу родини з однією дитиною. У Чехії існує трирічна декретна відпустка, яку іноді ділять, за домовленістю і тато і мама. Чехи – відповідальні батьки, тут доволі суворі правила. Коли дитина закінчує школу ( у вісімнадцять років), вона має виїхати з батьківського дому і почати власне життя – знайти роботу, зняти кватиру. Якщо ж ти знайшов роботу, але хочеш далі жити з батьками – мусиш сплачувати частину коштів за комунальні послуги, продукти, тощо.

Для мене, як копіткої української матері, це було дикістю. Адже у нас як заведено? Все найкраще – дітям. І ти мусиш це найкраще віддавати, доки в тебе є сили. Тому коли моєму старшому синові виповнилося вісімнадцять, я почала просити чоловіка, аби син з нами жив і не платив ні за що. Натомість отримала тверду відповідь: « Ні, так ніколи не буде. Інакше як він навчиться бути самостійним? Так вчинили зі мною і за це я вдячний власним батькам, бо одразу зрозумів – мій добробут – справа моїх рук і більше нічиїх».

В той же час у Чехії не заведено «доглядати» немічних батьків. Ти заслаб, у тебе проблеми зі здоров’ям? Тоді тобі дорога у «дім сеньйорів». Це будинки для пристарілих. Вони є державні, а є приватні – ти можеш оселитися там, де дозволить твій гаманець. До речі, у державних закладах умови цілком пристойні, це точно не ті будинки, у яких доживають наші українські одинокі старенькі. На пенсію і чоловіки і жінки виходять у 65 років. До речі, якщо у тебе є квартира чи будинок ти не передаєш їх дітям у спадок задарма. Зазвичай батьки дітям нерухомість… продають. Хоча і за нижчою вартістю, ніж ринкова.

КРАЇНА АГНОСТИКІВ І АТЕЇСТІВ

За соціологічними дослідженнями вісімдесят відсотків чехів вважають себе не віруючими. Досить велика частина культових споруд тут використовуються як осередки мистецтва. Скажімо, з ранку у костьолі може пройти служба, а вже увечері – концерт чи якийсь перфоманс. Чехи, за невеликими винятками, не хрестять дітей, не влаштовують вінчань.