Ботулізм загрожує нам знову — поради медиків

Ботулізм — тяжке харчове отруєння, яке виникає внаслідок потрапляння в організм людини чи тварини з їжею токсину бактерії ботулізму.

Ботулізм характеризується високою смертністю, яка коливається в межах 37-100%. Специфічне та неспецифічне лікування не завжди приносить успіх, тому основна увага повинна бути приділена питанням профілактики цього.

В’ялена риба — головний обвинувачений

В Україні першопричиною ботулізму є риба і рибопродукти домашнього виготовлення, як правило — в’ялена та копчена. А наші річки Дніпро, Дністер, Південний Буг та інші, згідно даних науково-практичних досліджень, забруднені бактеріями ботулізму на 40% і вище. Все це пов’язано із засміченням річок, в тому числі й фекаліями. А на сьогодні приватними особами продовжується вилов і безконтрольне виготовлення копченої, в’яленої та солоної риби, що і є основним фактором ризику захворювання на ботулізм.

Пройшов рік, як на ботулізм в Україні захворіло 76 людей, 11 з них, на жаль, померли. В нашій області на ботулізм у 2017 році захворіло 2 людей у місті Горішні Плавні та в Полтавському районі. Один хворий із Горішніх Плавнів помер, споживаючи копчену рибу, куплену у продовольчому магазині у селі Келеберда Кременчуцького району. Тоді в державі виник величезний переполох. І це не випадково. Адже, більшість випадків трапились тому, що риба в’ялена та копчена була придбана громадянами у магазинах, супермаркетах чи інших торговельних місцях, а накладений мораторій на перевірки виробників та реалізаторів рибної продукції дав можливість бізнесу робити все, що заманеться, нехтуючи санітарно-технологічними та іншими правилами.

Основна причина загострення ситуації із захворюваністю на ботулізм у 2017 році крилась в недотриманні технології виробництва, зберігання і реалізації харчових продуктів. А також накладений частковий мораторій на перевірку цих об’єктів, коли супермаркети й інші реалізатори харчових продуктів могли перевірятися лише 1 раз на 5 років, а підприємства з переробки рибної продукції тільки раз на 3 роки (Постанова Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 402).

У цьому році ботулізм знову дав про себе знати. Перший випадок нещодавно трапився у Харківській області, коли мешканка с. Дергачі вживала в’ялену рибу, куплену на центральному ринку у м. Мелітополі Запорізької області. Симптоми захворювання на ботулізм у хворої з’явились через 18 годин після вживання в’яленої риби і вона була госпіталізована до обласної клінічної інфекційної лікарні м. Харкова. Лікарям вдалося врятувати хвору, ввівши сироватку, яку для хворої прийшлось шукати самотужки, як це було в минулому році. Чому ж відповідним службам та правоохоронним органам не вживати радикальних заходів, щоб не існували острівці чи місця стихійної торгівлі небезпечних для життя і здоров’я людей харчових продуктів?

Якщо говорити про стихійну торгівлю, то ми не можемо зосереджуватись лише на рибі в’яленій та копченій. Адже у цих місцях продаються й різні консервовані (м’ясні, рибні, овочеві, грибні тощо) вироби домашнього приготування, які також несуть загрозу захворіти на ботулізм. А це треба оцінювати як справжній «розгул» з цього приводу відносно ботулізму та інших харчових отруєнь.

У зв’язку з ситуацією радимо взагалі відмовитись від споживання в’яленої та копченої риби! Якщо ви все ж купуєте її, то поцікавтесь, хто виробник і чи є на неї відповідні документи. Це право гарантує Закон України «Про захист прав споживачів». Якщо продавець відмовився надати вам документи, то щось тут не так, краще рибу не купувати.

Ботулізм: як уникнути ризика

Захворювання на ботулізм розпочинається гостро. Після вживання в’яленої, копченої риби та інших заражених продуктів, прояви захворювання можуть з’явитись через декілька годин аж до 10-ти діб. У хворого з’являється нудота, блювання, розлади шлунково-кишкового тракту. Виникають такі характерні симптоми як туман перед очима, роздвоювання контурів предметів, розлад ковтання, гугнявість мовлення, яскраво виражена м’язова слабкість та інші. Всі ці симптоми свідчать про ураження центральної нервової системи. В цій ситуації дуже важливо терміново промити шлунок і кишечник постраждалої людини лужними розчинами, але найголовніше — негайно звернутись до лікувального закладу, тому що єдиним способом лікування хворого є введення протиботулінічної сироватки. Чим раніше буде введено цей препарат, тим більше гарантій на одужання.

Рекомендуємо краще споживати безпечні рибні страви — посмажте рибу або зваріть юшку… Не ризикуйте із домашнім консервуванням м’яса, грибів, риби та інших продуктів у герметично закритій тарі. Підозрілі консервовані продукти — зі здутою кришкою, непевного кольору, з появою газу в момент знімання кришки (бомбаж) тощо — треба негайно знищити.

Тож, враховуючи ситуацію, а також початок сезону рибної ловлі, домашнього консервування, зверніть увагу на вищезазначені факти для того, щоб не допустити ризиків для вашого життя та здоров’я!

Олександр КАТРУШОВ, доктор медичних наук, професор

Валентин ШАПОВАЛ, заслужений лікар України, кандидат мед. наук, доцент