Аварія самоплинного колектора у Лубнах створила загрозу надзвичайної ситуації в області

Обвал самоплинного колектора на Володимирському проспекті у м. ЛубниОбвал самоплинного колектора на Володимирському проспекті у м. Лубни

Третього червня сталося руйнування самоплинного колектора, що забезпечує водовідведення кількох районів міста. Внаслідок масштабного прориву каналізації поряд з головною транспортною артерією міста почали затоплюватися підвали житлових будинків. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 175 від 15.02.2002 року та «Класифікатора НС» аварія може бути віднесена до надзвичайної ситуації місцевого рівня.

Самоплинний колектор — це труба широкого діаметру, прокладена глибоко під землею під нахилом. Нечистоти своїм ходом стікають в заданому напрямку. У зв’язку з тим, що протягом останніх років навантаження на колектори зменшилося через скорочення водоспоживання в місті — потужні промислові підприємства, під які власне у 60-70-х роках і прокладали колектори, припинили свою діяльність, а населення стало раціональніше використовувати водний ресурс, самоплинні колектори лише частково заповнені рідиною — до 70-80% в години пік і до 5-10% вночі. Внаслідок зменшення води, труба постійно недозаповнена рідиною і у верхній її частині завжди є повітря. Відповідно, активно відбувається процес окислення металевої арматури. Таким чином, відбувається корозія, простіше — ржавіння. Руйнується спочатку верхня частина труби, потім вся. Все тримається просто на злежаному грунті. Єдиний вихід — повна санація. Прокладання всередині бетонних труб пластикової труби трохи меншого діаметру.

За словами керівника КП «Лубниводоканал» Миколи Куліченка, усі наявні сьогодні в місті колектори, експлуатуються близько 50-ти років. Тому й не дивно, що руйнуються вони один за одним. Першим дзвіночком була аварія у 1995 році, коли завалився самоплинний колектор в центрі Лубен. Потім були обвали на вулицях Чкалова, Петра Слинька, інших. Добре запам’ятався лубенцям обвал у 2010 році на вулиці Льва Толстого. А вже протягом останніх кількох років — щорічно. Так у 2017 році підприємство ліквідовувало наслідки аварії на вулиці Пушкіна. Менше місяця минуло відколи завалився колектор на П’ятикопа, поряд з місцевою лікарнею та поліклінікою. Ну і так можна довго перераховувати. Жодного сезону не минуло без більших чи менших неприємностей в означеному секторі ЖКГ. Остання на сьогодні халепа — на центральному проспекті Володимирський, поряд з житловою багатоповерхівкою, рухнув самоплинний каналізаційний колектор діаметром 600 мм, який забезпечував скид господарсько-фекальних стоків з житлових будинків та підприємств кількох великих районів міста. Ходити небезпечно навіть пішоходам, не кажучи вже про різногабаритні авто. Дорожнє полотно, підмите водою, на вигляд нічим не відрізняється від безпечних ділянок. Люди не знають у який момент земля піде з-під ніг у прямому сенсі слова.

Обвал самоплинного колектора на вул. П’ятикопа у м. Лубни. (травень 2018) Обвал самоплинного колектора на вул. П’ятикопа у м. Лубни. (травень 2018)

За словами керівника місцевого комунального підприємства ситуацію ускладнює брак технічного оснащення, глибина залягання колектора — близько 10 метрів і неефективна співпраця з місцевою владою. Але про це далі. 

Працівники підприємства встигли зреагувати, локалізувати, так би мовити проблему і вдалося уникнути відключення води в районі залізничного вокзалу, військового містечка, василенкового поля та району «Автомаш». Однак відбувається підняття рівня стоків у колекторній системі. Зокрема мешканці будинків по вулиці Олександрівській вже вчора під вечір почали скаржитися на підтоплення у підвалах будинків. Працівники водоканалу працювали всю ніч і перекачували рідину з одного колектора в інший. На даний момент ситуацію стабілізували. Місце обвалу огородили, забезпечили охорону, освітлення, але далі необхідно вирішувати питання капремонту, а це — виготовлення проектно-кошторисної документації, пошук джерел фінансування та інше. Це складний і довготривалий процес, а проблему необхідно вирішувати негайно, адже навіть якщо система не дасть збою і працюватиме у такому аварійному плані кілька наступних днів, залишається загроза виникнення обвалу грунтових мас у місці аварії, внаслідок якої стічні вони можуть спричинити забруднення навколишнього середовища.

Обвал самоплинного колектора на Володимирському проспекті у м. Лубни Обвал самоплинного колектора на Володимирському проспекті у м. Лубни

«Ми зробили все, аби лубенці не залишилися без води. Але «Лубниводоканал» — експлуатуюче підприємство, завдання якого — утримувати водопровідні та каналізаційні системи в належному стані. Але коли вони руйнуються повністю — постає питання їх перебудови, на що потрібні великі кошти», — розповідає керівник комунального підприємства. — Через відсутність у підприємства необхідного матеріально-технічного забезпечення та нестачу фінансування підприємство не може усунути наслідки аварії такого рівня самостійно. Тому ми звернулися за допомогою до місцевої влади задля стабілізації ситуації і проведення ремонтних робіт каналізаційної системи».

Аби містяни не залишилися без води, терміново необхідне було рішення міськради про виділення додаткового фінансування ремонтних робіт. Тому сьогодні вранці відбулося засідання штабу, яке очолив міський голова Лубен Олександр Грицаєнко, заступники голови штабу — начальник відділу комунального господарства міськвиконкому Олександр Сосна та директор КП «Лубниводоканал» Микола Куліченко, представники інших управлінь, відділів і служб причетні до ліквідації наслідків аварії. На ньому обговорили питання аварійної ситуації загалом та визначили джерела фінансування. Прийнято рішення до кінця дня знайти спеціалізовану організацію, яка може здійснювати ремонтні роботи на таких об’єктах, засідання штабу проводити щодня до завершення ремонтних робіт.

Засідання штабу з ліквідації наслідків аварії в каналізаційній системі Засідання штабу з ліквідації наслідків аварії в каналізаційній системі

За словами міського голови Лубен Олександра Грицаєнка, ситуація повністю під контролем. Про неї поінформоване керівництво області та залучені спеціалісти Полтави.

Варто зазначити, що у зношеному та аварійному стані перебуває 33% комунальних каналізаційних мереж Полтавської області. У Лубнах цей відсоток значно вищий. Тому через велику кількість аварій за останній час система потребує не локальних, а масштабних відновлень. Необхідно розробити концепцію і проводити реконструкції водо та каналізаційних мереж. 

Постала гостра необхідність заміни залізобетонних трубопроводів на трубопроводи з сучасних неметалевих матеріалів. Однак співпраця у цьому напрямку комунального підприємства з органами місцевого самоврядування не надто ефективна. У 2017 році підприємство, засновником якого є Лубенська міська рада, не отримало ні копійки коштів. 

«У 2018 році виділили 40 тисяч на утримання фонтану, який постійно на слуху, хоча ми значно більше витрачаємо коштів на нього. А ще задля його діяльності і функціонування залучена велика кілька спеціалістів та багато часу. Але нагальна робота, яку потрібно щодня виконувати, — поза людськими очима, про неї говорять лише тоді, коли трапляються пориви і виходять з ладу комунікації», — розповідає директор комунального підприємства «Лубниводоканал» Микола Куліченко

А пориви в тій чи іншій мірі трапляються щодня. Тому, доки не буде у місті дієвої програми реконструкції мереж, доводиться жити у страху, що в один день ми можемо провалитися крізь землю, можемо потонути у фекаліях чи мати суцільну посуху через аварійне вимкнення води. Але інвестицій чекає не тільки вода. Коштів потребує також сміття та підприємства теплоенергетики.

Анастасія ЛЯШЕНКО