АТОвець Володимир Голованюк: «Ми не боїмось, що нас називатимуть особистою армією Мамая»

Виступ Володимира Голованюка на сесії міськради Виступ Володимира Голованюка на сесії міськради | Фото Миколи Лисогора

«Полтавщина» поспілкувалась з керівником ГО «Всеукраїнська спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій», якій полтавська влада виділила 3 млн грн допомоги

16 червня Полтавська міськрада ухвалила рішення про виділення 3 млн грн допомоги ГО «Всеукраїнська спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій». Гроші організація отримає не просто так, а за допомогу у забезпеченні правопорядку у місті.

Сама організація, хоча й всеукраїнська, має головний центр саме у Полтаві. Засновниками ГО, згідно з реєстром юросіб, є: Олександр Кольберт, Дмитро Шевченко та Андрій Барсуков.

Звідки з’явилась ця ГО в житті Полтави та що саме буде вона виконувати у місті, розповів «Полтавщині» її керівник Володимир Голованюк.

— Яка була мета створення вашої організації?

— Організація сформована ще до війни з Росією, її кістяк — це миротворці з «гарячих точок». Потім почалась війна. Коли ми повернулись назад, то зрозуміли що до нас ставляться як до «афганців» в свій час. Ми вирішили самоорганізуватися для захисту своїх інтересів. Тому на базі старої структури, яку очолював Дмитро Шевченко, створили нову. В якій я і став керівником.

— Як ви «вийшли» на міськраду? Чи хто був ініціатором такого союзу?

— Дивіться, спершу ідея була наступна. Ми всеукраїнська ГО. Для її роботи потрібен бюджет, проте допомоги не було. Була допомога лише від ОДА та одного від одного з засновників організації Андрія Барсукова.

— В чому проявлялась допомога?

— Звертаємось, наприклад, до Головка, кажемо, що нашому хлопцю потрібна допомога: там донька хворіє чи когось на реабілітацію відправити. Також нам допомогли з приміщенням, де ми платимо лише за комунальні послуги.

— А як з містом почалась співпраця? Через Головка?

— Ні. Ми особисто приходили до Олександра Мамая, він відповів що таких ГО багато, так що ви або об’єднуйтесь й отримуєте допомогу, або в іншому випадку ми не будемо давати кошти кожному ГО. Деякі організації почали об’єднуватись. Проте ми ні. Ми поставили собі мету — приносити користь суспільству й отримувати кошти, щоб не бігати, не просити. Так вийшла ідея муніципальної поліції, адже це створює робочі міста для хлопців, й допомагає реабілітації, адже згуртовує їх. Почали з Кременчука й Миргорода.

— Тобто ви приклали зусиль до створення муніципальної поліції у Кременчуці й Миргороді?

— Так, це підрозділи нашого ГО. Тобто спочатку ми отримали таку підтримку там. Потім почали думати таке у Полтаві. Ми запропоновували місту нашу стратегію. Вирішили почати з такого формату, а потім вже з досвідом формувати муніципальну поліції. Проте не вірили що нам виділять кошти, адже нас навіть на відповідну депутатську комісію не покликали. Після цього лише зателефонували й запросили виступити на сесію. Там й нас підтримали.

— Гроші вже виділяються?

— Гроші виділені, але звідти ще не бралось жодної копійки. Треба спочатку зібрати колектив. АТОшники бувають різні. Тому треба провести роботу, набрати людей які хочуть працювати в дисципліні.

— Тобто до вас на роботу можуть потрапити лише АТОшники?

— Лише учасники бойових дій: АТОшники, афганці. Пріоритет надаємо їм, тому що у них проблеми з роботою, з адаптацією у середовищі. Їм тяжко знайти себе у «мирному» житті.

— Скільки зараз набрано людей?

— На сьогодні є 20 чоловік, а в планах — набрати 40.

— Які обов’язки будуть у вашої ГО?

— По-перше, це громадський порядок. Наприклад, виїжджаємо на маршрут, бачимо порушення, телефонуємо «102» й контролюємо, щоб все було в рамках чинного законодавства. У нас будуть свої маршрути, які будуть погоджені з поліцією та з охоронними структурами. Підпишемо відповідні меморандуми.

— Олександр Мамай на попередній сесії говорив про те, що на наступній сесії ви охоронятимете міськраду. Це так?

— Наші функціональні обов’язки ще повністю не обговорені. Процес триває: щось ми потягнемо, щось ні. Не можу відповісти точно.

— Ви не боїтесь, що вас будуть називати «приватною армією Мамая»?

— Ні, не боїмось. Бо вже є таке, політика. Кажуть, що Мамай нас купив. Більше того, говорять, що ми будемо голови відбивати протестувальникам. Ні, я наголошую, що для того щоб змінювати суспільство, повинно все виконуватись за законом. Тому, якщо є питання, то треба сідати й обговорювати. В сутичках ми не приймаємо участь.

— Тобто, «злочинні» накази ви не будете виконувати?

— Ні, ми виконуватимемо статутні обов’язки. Ми гроші просили для виконання функцій на статутній основі — це патрулювання й охорона порядку. Якщо нам скажуть брати штурмом приміщення якесь, то вибачте — це рекет.

— Ким офіційно працевлаштовуватимуться ваші працівники? В ГО чи в поліцію?

— На сьогодні над цим питанням працюють юристи, адже ми не прибуткова організація. Також ще не знаємо, як проводитимуться виплати з бюджету.

— Коли почнеться патрулювання?

— До кінця місяця ми сформуємо людей й поставимо маршрути. Далі будемо потихеньку рухатися далі.

— Дата початку роботи вплине на виділений вам бюджет, чи він може коригуватися?

— 3 млн грн виділені до кінця 2017 року. Це ліміт, але ми можемо його не опрацювати. Ми розуміємо, що за використанням коштів стежать і ми під пильним оком. Тому просто так ніхто їх нам не перерахує, адже це державні кошти й використання їх має бути прозорим.

— Яка зарплатня буде у ваших патрульних?

— Теж немає відповіді, тому що, знов таки, ми не знаємо, як перераховуватимуться кошти, яке буде оподаткування. Зауважу, що просто так гроші платити ніхто не буде. Якість й відповідальність працівника має бути на рівні отриманої ним заробітної плати. Хоча ми розуміємо, що будуть помилки, наб’ємо шишки й палиці в колеса вставляти будуть, але по-іншому не буває. Треба спробувати.

Коли готувалась стаття, на місцевому виданні Poltava365 був опублікований матеріал в якому звучали наступні тези:

  • Один з засновників ГО «Всеукраїнська спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій» Дмитро Шевченко перебував у лавах «Молодих регіонів» та навіть приймав участь в Антимайдані.
  • Співпраця з минулою владою не завершилась й після «Революції гідності». Зокрема Володимир Голованюк у 2016 році нагородив медаллю В’ячеслава Прийму — екс-депутата Котелевської райради від «Партії регіонів».
  • Проект цієї ГО повністю копіює ініціативу Іллі Киви.

Ми попросили прокоментували Володимира Павловича цю інформацію:

— Я вважаю, що це «заказуха», а якщо це так, то ми на вірному шляху. Ми зв’яжемося з редакцією цього видання й все з’ясуємо. Розумієте, той же Дмитро, так, десь, можливо, «оступився», але то часи такі були. Потім він не сидів вдома, а пішов на війну. Нагородження Прийми відбувалось за поданням 95-ї аеромобільної бригади. Нагородили за те, що він допоміг їм у ремонті воєнної техніки. Ну а про Киву, взагалі незрозуміло, яке ми маємо відношення до нього, — резюмував Володимир Голованюк.

Зауважимо, що ГО «Всеукраінська Спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій» запрошує учасників АТО та бойових дій для залучення в патрулюванні громадського правопорядку в Полтаві. З питаннями: оформлення, зарплати, графіка служби звертатися за тел. 067-333-26-53.

Максим САМОЙДЮК, «Полтавщина»