3 роки ув’язнення з конфіскацією: апеляційний суд залишив без змін вирок Андрію Храмову, який вимагав у забудовника $17000

Громадський активіст Андрій Храмов програв апеляцію по справі вимагання хабаря від «Полтавтрансбуду» — він проведе у в’язниці 3 роки, а все його майно конфіскують

Полтавський апеляційний суд залишив без змін вирок керівнику ГО «Громадський контроль Полтавщини» Андрію Храмову, який три роки тому вимагав від ТзДВ «Полтавтрансбуд» $17000 за те, що не перешкоджатиме зведенню багатоповерхівок на вул. Сапіго. 5-го травня 2022-го колегія суддів переглянула вирок, який суд першої інстанції виніс Храмову у січні 2021-го, і залишила його без змін. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.

Нагадаємо, Андрія Храмова затримали правоохоронці у квітні 2019 року — під час отримання 459 тис. грн, частина з яких була муляжами. Ця сума була еквівалентом $17000, які «антикорупціонер» вимагав у представника ТзДВ «Полтавтрансбуд» за те, що спростує інформацію про порушення компанії, які та нібито допустила під час будівництва багатоповерхівки на вул. Сапіго, 2.

Про них він зняв кілька відео, які опублікував на YouTube-каналі ГО «Громадський контроль Полтавщини», а також постійно подавав відповідні скарги до ДАБІ (нині ДІАМ). Також за ці кошти Храмов обіцяв «забути» про будівництво, не навідуватися на будівельний майданчик тощо.

За версією досудового розслідування, окрім $17000, «Полтавтрансбуд» мало знести дитячий майданчик, щоб Андрій Храмов поставив там приватні гаражі. Ба більше — забудовник мав привезти 2 вантажівки із піском для нового дитячого майданчика. Втім, до остаточної версії обвинувального акту цей пункт не дійшов. Лишилося лише вимагання коштів, після якого представник забудовника звернувся до правоохоронців.

Сам Андрій Храмов заперечував провину і заявляв, що кошти від компанії він брав для того, щоби збудувати дитячий майданчик і гаражі. Їх нібито він планував продати та повернути гроші підприємству. Що ж до порушень, то, за його словами, «Полтавтрансбуд» мав дозвіл на зведення індивідуального будинку, а будувало натомість багатоповерхівку.

Втім, на суді аргументи слідчих і прокурора були вагоміші та мали ґрунтовну доказову базу. Не зіграли «на руку» Храмову і покази його колишньої дружини, разом з якою вони і заснували громадську організацію. Вона повідомила, що відійшла від справ ГО, щоб займатися родиною, і дізналася, що колишній від імені організації бере в борг кошти й не повертає їх.

У результаті 27 січня 2021-го Київський райсуд Полтави визнав Андрія Храмова винним у підкупі службової особи компанії (ч. 4 ст. 368-3 ККУ). У якості покарання суддя Олександр Калько призначив чоловіку 3 роки ув’язнення з конфіскацією усього майна. Крім того, йому на 2 роки заборонили обіймати керівні посади в громадських об`єднаннях, а ще — зобов’язали відшкодувати тодішньому представнику «Полтавтрансбуд» Сергію Калініну 5000 грн у якості моральної компенсації. Останній вимагав у суді 100 тис. грн відшкодування.

Андрій Храмов подав на це рішення апеляційну скаргу. В якості одного з аргументів він заявив, що виступав як громадянин, а не керівник громадської організації. Однак документи та покази, які надали суду слідчі, свідчили про протилежне.

Тож колегія суддів у складі Валентина Томилка, Олександра Захожая та Наталії Харлан залишила вирок колеги без змін. Це рішення вже набуло законної сили й Андрій Храмов мав би відправитися на 3 роки до в’язниці. Однак, за даними джерел «Полтавщини», активіст поки перебуває на свободі.

Додамо, що Андрій Храмов також має три місяці на подання касаційної скарги до Верховного суду України. Щодо будівництва багатоповерхівки, то, поки суд розглядав справу, воно, фактично, встигло завершитися.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»