«104» по той бік телефону: як зсередини працює аварійно-диспетчерська служба «Полтавагазу»

Коли будь-хто з нас чує запах газу, він терміново має зателефонувати на номер «104». Як же працюють з нашим зверненням в аварійно-диспетчерській службі «Полтавагазу»?

Яким чином обробляють дзвінки від абонентів?

У диспетчерській приймають заявку, заповнюють її, визначають бригаду і передають їй необхідні дані. Паралельно оператор інструктує абонента, що потрібно робити до приїзду «аварійки» та яких заходів вжити, аби витік газу не мав негативних наслідків, на кшталт вибуху в будівлі чи отруєння людей.

Що роблять після прийняття дзвінка?

Отримавши виклик, працівники служби визначають точну адресу, відповідно до неї знаходять необхідний «планшет», на якому вказані газопроводи. 

Все займає кілька хвилин часу. Бригада виїздить на місце аварії, де локалізує витік, за його наявності, і визначає, чи можна відразу його й ліквідувати. За необхідності викликають інші відповідні служби «Полтавагазу» (підземну, внутрішньобудинкову) для усунення проблеми.

ДиспетчерськаДиспетчерська

Планшетки«Планшетки»

Чи часто телефонують і скільки людей працює над усуненням проблем?

Щодо кількості заявок на день, то тут, говорить старший майстер служби Андрій Качмар, передбачити важко, хоча й є певні закономірності:

— У середньому за добу — від 25 до 40 викликів, які цілодобово приймаються службою на багатоканальну телефонну лінію 104. Влітку викликів зазвичай менше, взимку (під час опалювального сезону) — більше. 

Проте «старожили» ремонтної бригади пригадують, як зверталося більше сотні людей на день! 

Також практика показує, що більше викликів стається вдень. Тому і бригад працює більше. У нічний період кількість викликів у середньому — 6-8. 

Монiторинг показникiвМонiторинг показникiв

Час від часу трапляються і хибні виклики. Проте, якщо людина зателефонувала на 104, працівники служби зобов’язані виїхати на виклик і з’ясувати обставини, визначити, чи реально є витік газу. 

— У нас немає таких викликів, які б диспетчер прийняв, але вирішив, що їхати туди не потрібно. Ми зобов’язані виїхати, це наша робота, — говорить Андрій Качмар. 

Всі працівники аварійно-диспетчерської служби — висококваліфіковані фахівці із багаторічним досвід роботи у відповідній сфері. Переважна більшість з них до роботи в «аварійці» працювала в інших службах, і не в одній, щоб набути досвіду. Адже «аварійники» мусять бути універсальними фахівцями.

Чи бачить служба аварію, якщо ніхто про неї не повідомив?

У програмі, якою користується аварійно-диспетчерська служба, відображені номера газорозподільчих пунктів, їхні адреси, дата та час, три показники тиску (вхід і два виходи), у якому стані запобіжний запірний клапан та запобіжний скидний клапан, загазованість.

Показники «знімаються» дистанційно з певною періодичністю цілодобово. Якщо, припустимо, падає тиск, то програма про це сигналізує. В такому випадку на відповідний ГРП направляється бригада для виявлення проблеми та її усунення. Ця частини роботи аварійно-диспетчерської служби є надзвичайно важливою, адже це питання безпеки і спокою цілого міста.

Прес-служба «Полтавагазу»