10. Паніка в натовпі

Паніка особливо небезпечна в натовпі. Люди, охоплені панікою, втрачають всі умовності виховання і ними керує лише один інстинкт – інстинкт самозбереження. В такому натовпі немає місця загальнолюдським цінностям. Нею з править розум. І, як у будь тваринному стаді, в ній гинуть ті, хто виявився слабшим або з якихось причин не зумів відразу зорієнтуватися.

Можливо, поради цієї статті від ГО “Громадське об’єднання Полтава” допоможуть вам. Звичайно, найкраще – не потрапляти в подібні місця. Але, на жаль, наше життя, а особливо в мегаполісах, вибору нам не залишає.

Перш ніж перейти безпосередньо до принципів виживання, необхідно зрозуміти що це за явище і чим воно відрізняється від соціальної групи.

Яскравим прикладом великої соціальної групи є Майдан. Об’єднані єдиною ідеєю, метою і прагненнями, люди на Майдані досягли високого рівня самоорганізації і дисципліни. Там існувала своя формальна і неформальна ієрархічна структура, свої формальні і не формальні лідери. Саме тому всі спроби розігнати Майдан виявились марними. Вони були направлені на те, щоб через залякування посіяти серед людей страх, перетворити групу в натовп, викликати паніку і, таким чином, змусити їх втікати. Не вийшло. На Майдані кожен знав для чого він там знаходився і що мав робити. Подібні соціальні групи під час небезпеки стають ще більш міцними і організованими. Таких людей неможливо змусити панікувати.

Тоді, що ж це за явище – натовп і звідки він береться? Це велика кількість осіб, які випадково опинились разом. Кінотеатри, стадіони, круїзні лайнери – все це приклади випадкових груп людей, яких єднає тільки внутрішній розпорядок установи. Все змінюється під час надзвичайної ситуації. Повсякденні правила вже не діють і страх перетворює ці випадкові групи у натовп, а в ньому, як відомо, людина втрачає індивідуальність. Все підкоряється колективному несвідомому. Натовп перетворюється у єдиний організм, що шукає “лідера” – найяскравіший зразок поведінки, який відповідає психоемоційному стану основної маси людей. Як правило, подібний зразок знаходиться дуже швидко у вигляді особи, яка починає панікувати першою. Крики, хаотична метушня, бажання якомога швидше втекти від небезпеки ланцюговою реакцією передаються від людини до людини і ось вже весь натовп “стрімко несеться в прірву”. Прикладом такої поведінки може стати трагедія пасажирів пароплаву “Адмірал Нахімов”. Коли судно отримало пробоїну і почало тонути, люди побігли вузькими проходами до відкритих палуб. Страх і паніка гнали їх вперед. Хтось падав у вузькому проході, інші, не звертаючи на це уваги, лізли через них, падали самі і так далі. Таким чином, велика кількість пасажирів була заблокована в проходах і потонула разом з пароплавом. Сумно, але треба визнати: якби люди виходили спокійно і організовано – більшість з них мала би шанс вижити.

Що ж робити, якщо ви опинились в натовпі? Перше правило: НЕ БУТИ “ЯК ВСІ”. “Всі побігли і я побіг” – це досить розповсюджена манера поведінки людей в натовпі. Зберігайте спокій, роздивіться навкруги і оцініть обстановку. Що конкретно становить небезпеку? Де знаходиться небезпечна зона? Яким чином можна її оминути? Чи є інші виходи? Якщо ви бачите, що хтось поруч починає панікувати – заспокойте його. Треба враховувати, що людина під час панічної реакції може бути дуже агресивною. Розмовляйте з нею спокійно і лагідно: “Не переживайте. Все нормально. Подивіться на мене. Все буде добре. Зробіть глибокий вдих і повільний видих. Вдих-видих. Вдих-видих”. Головне, щоб при цьому ви самі вірили в те, що говорите. Відповідно, перш, ніж контролювати натовп, необхідно навчитись контролювати себе.

Але що робити, коли паніка однієї людини все ж таки змогла розпалити багаття загальної паніки? Як не дивно, і на це є свої рецепти. Справа в тому, що головна ознака натовпу – хаотичність, відсутність єдиного спільного ритму. Задайте цей ритм і паніка вщухне. Яскравим прикладом цього може бути випадок, що стався у 30-х роках минулого століття в Парижі. Після закінчення мітингу на велодромі велика кількість людей ринулась до виходу. Виникла штовханина, люди падали, почалась паніка. До трагедії залишались лічені хвилини, але, на щастя, на сходах раптово опинилась група друзів-психологів, які швидко зорієнтувались в ситуації. Вони почали голосно і ритмічно вигукувати імпровізоване гасло: “Не-штов-хай! Не-штов-хай! Не-штов-хай!” Так як гасло повністю відповідало основним потребам натовпу, то люди підхопили його. Через хвилину гасло лунало вже на всіх сходах і в коридорах. Люди зупинились і, підкоряючись єдиному ритму, заспокоїлись. Вони отримали чітку інструкцію: не штовхатись і були зайняті спільною справою: вигукували гасло. Поступово всі спокійно вийшли на вулиці і розійшлись по домівках. Вміння завдати ритм і зорганізувати натовп врятувало життя багатьом в той день.

І на останок, слід наголосити: найкращій спосіб виживання в панікуючому натовпі – НЕ БУТИ В НЬОМУ. Якщо ви виходите зі стадіону або кінотеатру – не поспішайте. Це не змагання і золоту медаль за штурм виходу вам ніхто не дасть. Якщо сталась надзвичайна ситуація – заспокойтесь самі і заспокойте інших. Натовп потребує лідера. Станьте таким лідером і зорганізуйте евакуацію людей. Спокій, впевненість в собі, чіткі зрозумілі інструкції і, завдяки вам, групу людей буде врятовано від небезпеки.

Практичні поради:

Щоб самому не впасти в паніку, глибоко вдихніть і порахуйте до десяти. Не допомогло? Повторіть цю процедуру до тих пір, поки не допоможе. Віруючі люди зазвичай в таких випадках моляться.

Постарайтеся не потрапити в епіцентр натовпу. Притисніть до стіни і не рухайтеся, як би страшно не було.

Якщо натовп все ж підхопила вас, то намагайтеся не потрапити в центр. Рухайтеся з натовпом. Не старайтесь зупинитися. Викиньте зайві предмети, як то: сумка, парасолька, інша ручна поклажа. Мова йде про ваше життя, тут не час жаліти речі.

Якщо ви щось упустили, не піднімайте. Зупиніться, та ще нагнётесь – вас размажут. Зчепите кисті рук на грудях. Так ви вбережете грудну клітку від сильного удару, якщо натовп вдарить вас про перешкоду.

Якщо ви все ж впали, відразу ж постарайтеся встати, прикриваючи голову руками. Не вставайте спочатку на коліна – піднятися вам не дадуть. Поставте ногу на підошву і встаньте ривком вперед у напрямку руху натовпу. Це важко, але можливо.

Якщо натовп нерухомий, то вибратися з ньоо можна, прикинувшись, наприклад, що вас нудить. Нинішні реалії життя такі, що, потрапляючи на багатолюдні заходи, краще до їх початку оцінити обстановку. Продумати, яким чином ви будете вибиратися звідти в разі чого. Будьте обережні!

31

Ознайомитись з методичними матеріалами та скачати методичку можна за посиланням 10 Паніка в натовпі