Церква тимчасово заборонила полтавському священнику-депутату вести богослужіння та писати у Facebook

Полтавський священник Олександр Дедюхін отримав санкції за образливий пост у Facebook. Два місяці він не може проводити богослужіння і три місяці писати у соцмережах.

7 червня Єпархіальна рада ПЦУ покарала полтавського священника Олександра Дедюхіна за образливі дописи у Facebook та тимчасово відсторонила від богослужінь і заборонила писати у соцмережах. Невдалі дописи священника з приводу абортів призвели до конкретних негативних наслідків у його роботі. Нагадаємо хронологію конфлікту.

Скандальні пости Олександра Дедюхіна

Олександр Дедюхін — настоятель Свято-Миколаївського храму Полтави, що на Першотравневому проспекті. Священник став відомим завдяки своїм дописам у Facebook та інколи ексцентричній поведінці. Його висловлювання з приводу тих чи інших тем часто на межі образ. Такий нестандартний стиль проповідування знайшов прихильність великої аудиторії. Священний має 33 тисячі підписників у Facebook та 2,4 тисячі в Telegram. Дедюхін активно підтримує політику колишнього президента Петра Порошенка. Своїми дописами він привернув до себе увагу, потрапив до команди 5-го президента та став депутатом Полтавської міськради від партії «ЄС».

1 червня Олександр Дедюхін опублікував допис з приводу абортів. Жінок, які відстоюють право самостійно розпоряджатися власним тілом, він назвав «недорозвинутими особистостями»:

«Коли недорозвинуті особистості ходять з транспорантами на кшталт: «Мое тело — мое дело», як людина, що поважає свободу інших, я, в принципі можу частково з цим погодитися. До тієї межі, коли це не обмежує свободу інших. Тобто якщо ума нема, ти можеш імплантувати собі роги, не стригти нігті, прикрутити ще один член на лоба, або додатково два ряди цицьок, насиликонити губи більші від носа тощо. От тут це справді твоє діло. Коли твоє тіло починає обмежувати свободу іншого, це перестає бути твоїм тілом. Ну, наприклад, якщо твоє тіло обісралося у маршрутці і від тебе тхне як від Сивохо. Навіть якщо ти будеш голосити, що це не ти, а Порошенко винний, думаю, кожній розумній людині зрозуміло, що тебе випхають із громадського транспорту не за роги, додатковий член, зайві цицьки або нестрижені нігті, а за те, що твоє тіло обмежує свободу інших….Дитина в утробі — це не частина тіла жінки і зовсім не частина тіла чоловіка. Це окрема особистість. І її тіло вже зовсім не діло тих, хто її зачав…»

Цей допис обурив частину людей, які висловилися у коментарях під дописом. Тоді священник опублікував другий пост, який ще більше підсилив скандал.

«В котре переконуюся, що в багатьох відсутні причинно-наслідкові зв’язки. Мені тут палко пишуть, мовляв, не можна вважати жінку лише інкубатором, матка — це її тіло, а всі противники абортів нехай забирають ембріони і ростять їх самі. Просто якщо хоча б на мить приспустити перетинки між звивинами, то можна дізнатися, що ембріон в матку потрапляє внаслідок певних дій, вчинених самою жінкою. Як там старі люди кажуть: «Сучка не схоче — кобель не скоче». І якщо ти вже дала згоду на одне, то будь ласка неси відповідальність. При цьому, що відповідальність чоловіка набагато більше, в нас жеж патріархат а не шось…».

Цей другий пост «додав олії у вогонь» і Дедюхін відредагував його, прибравши фразу «Сучка не схоче — кобель не скоче». Та це не зупинило хвилі обурення і у соцмережах та ЗМІ розгорнувся повномасштабний скандал з обвинуваченнями у сексизмі. Олександр Дедюхін видалив допис, але народний гнів це не послабило. Люди вимагали пояснень від «Європейської Солідарності» та єпархії ПЦУ щодо цього інциденту. Партія заявила, що скандальний пост не є офіційною позицією «ЄС».

Церква відреагувала на допис жорсткіше і наклала на священника санкції.

Священника відсторонили від богослужіння на два місяці та заборонили писати пости

7 червня Єпархіальна рада Полтавської єпархії ПЦУ вивчила ситуацію і прийняла такі рішення.

  1. Тимчасово, до 19 серпня 2021 року, відсторонити Олександра Дедюхіна від звершення Божественної Літургії.
  2. Поставити перед Олександром Дедюхіним вимогу припинити до 6 вересня 2021 року будь-яку публічну діяльність у соцмережах. В подальшому таку публічну діяльність він може провадити виключно в межах норм християнської моралі та пастирської етики.
  3. Рекомендувати Олександру Дедюхіну на час дії заборони обміркувати свою позицію щодо вибору — залишитися священнослужителем Православної Церкви і провадити свою пастирську діяльність відповідно до церковних правил та присяги священнослужителя, чи обрати шлях світського політика та блогера.
  4. У разі повторення вищевикладених порушень керуючий єпархії має накласти суворіші канонічні покарання, або ж справу слід передати на розгляд Священного Синоду Православної Церкви України.

ІВ «Полтавщина» поспілкувалася з Олександром Дедюхіним з приводу цієї ситуації.

Олександр Дедюхін Олександр Дедюхін

— Ви будете виконувати рішення Єпархіальної ради не проводити службу та не писати у соцмережах?

— Звичайно, я буду виконувати. Я не можу самостійно звершувати літургію. Все інше — причащати, сповідати людей, проповідувати й самому причащатися — я можу. Я відсторонений тільки від самостійного служіння літургії, я маю вести її з кимось. Я виконую всі функції настоятеля храму, питань із цим немає. Я буду присутній на літургії й буду на ній причащатися. Вестиме літургію інший священник нашого храму, отець Роман. Хрестити, відспівувати я можу, на це заборони немає. Заборона проводити службу триватиме до свята Преображення.

— Ви вважаєте, що ваш допис про аборти був помилкою?

— Я вважаю, що по суті я написав все правильно, моєю помилкою було використання архаїчного фразеологізму. Я це визнав на другий день зранку, вибачився на телебаченні. Форма в якій я висловився — це помилка, безумовно. Але я категоричного проти абортів. Я не писав, що жінка сама винна за зачаття дитини, я писав, що більше відповідальності на чоловіку.

— Вам рекомендували на час дії заборони обміркувати свою позицію — залишитися священником, чи блогером. Будете над цим міркувати?

— Я був, є і буду священнослужителем. Я не є світським політиком.

Також ІВ «Полтавщина» поспілкувалася з архієпископом Полтавським і Кременчуцьким Федором, який є управителем Полтавської єпархії.

Владика Федір Владика Федір

— Якщо Олександр Дедюхін продовжить писати пости, йому можуть заборонити вести службу в церкві взагалі?

— Так. Після спливу терміну заборони він може писати пости, але якщо до нього і далі будуть зауваження і звинувачення, то тоді покарання буде жорсткіше, тоді буде взагалі заборона священнослужіння. Справу можуть передати в Синод, який є вищим органом влади й може приймати дуже серйозні рішення стосовно священнослужителів. Проводити літургію Дедюхін зараз не може. Відвідувати церкву може, бо все-таки є парафія громада і вона потребує опіки. Причащати людей, допомагати при літургії, молитися, записки читати, відспівувати, Олександр Дедюхін може у крайній потребі, якщо немає іншої можливості. Він продовжує очолювати церкву.

Отже, маємо перший у Полтаві прецедент, що священник може отримати «бан» не тільки від модераторів Facebook, а від церкви. А Олександру Дедюхіну надалі треба бути обачним під час публікації дописів, щоби їх потім не перечитував Священний Синод, який може відлучити священника від церкви.

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»