У Полтаві СБУшник затягнув розгляд справи свого хабарництва на 5 років і домігся закриття провадження

Полтавський апеляційний суд закрив справу затриманого на хабарі у $1800 слідчого СБУ через закінчення строків давності

Полтавський апеляційний суд закрив провадження щодо уже колишнього співробітника СБУ Дмитра Шаманського, який попався на $1800 хабара. Відповідне рішення, через закінчення строків давності справи, 16 листопада ухвалила колегія суддів у складі Алли Гонтар, Андрія Рябішина та Валентина Томилка. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень та офіційного сайту суду.

Нагадаємо, слідчого в особливо важливих справах УСБУ в Полтавські області Дмитра Шаманського затримали 1 липня 2015 року — після того, як він отримав $1800.) Кошти йому передав Олег С. — колекціонер, який намагався переслати орден Жовтневої революції до Китаю.

Орден Жовтневої революції

Поки розглядалася справа слідчого СБУ, контрабандист сам отримав вирок. 24 січня 2018-го Олегу С. призначили 17 тис. грн штрафу. Саме він допоміг «вийти на хабарника», бо взяв участь в оперативній передачі неправомірної вигоди за повернення системного блоку, який у нього вилучили під час слідства.

Одразу після затримання Дмитру Шаманському повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди, поєднаному з вимаганням (ч. 3 ст. 368 ККУ). Розслідування тривало 2 роки, а от вирок винесли лише трохи менше, ніж за 5 років. Розгляд гальмували відвід судді, пошук активів Шаманського тощо.

Окрім того, у червні 2020 року суддя Октябрського райсуду Віталій Микитенко перекваліфікував справу. Замість ч. 3 ст. 368 ККУ, за якою Шаманському загрожувало від 5 до 10 років ув’язнення, його дії кваліфікували за ч. 2 ст. 369-2 ККУ (Одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди). У результаті потенційне покарання пом’якшилося до 12750-25500 грн штрафу або 2-5 років ув’язнення.

У якості покарання суддя обрав для слідчого СБУ найбільший розмір штрафу — 25,5 тис. грн. Але і це не задовольнило Шаманського. Він не заперечував провини, однак подав апеляцію з вимогою зменшити розмір штрафу до 12,8 тис. грн — оскільки «він має неповнолітню дитину, а штраф від суду першої інстанції для нього непосильний і ставить його родину у скрутне становище».

Та основною метою звернення до апеляційного суду було не зменшення штрафу, а закриття справи. Поки скарга проходила судові інстанції, сплинув термін притягнення до відповідальності за злочин Шаманського. І в цьому, зокрема, допомогло і рішення Віталія Микитенка. Оскільки він перекваліфікував провадження з тяжкого злочину на злочин середньої тяжкості, то офіційно визнати слідчого СБУ хабарником можна було упродовж 5 років.

Цей строк сплинув рівно 2 липня 2020 року. Тому під час засідання в апеляційному суді Дмитро Шаманський подав клопотання про закриття справи і колегія суддів його задовольнила. Вона скасувала рішення Октябрського райсуду і закрила провадження. Тепер колишній правоохоронець не має жодної судимості. Саме цей сценарій ми передбачали у попередньому матеріалі про вирок суду.

Таким чином, єдине покарання, яке поніс Дмитро Шаманський — це звільнення з лав СБУ. У червні 2019 року у нього закінчився терміну контракту, який вирішили не продовжувати.

Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»