Кожному жителю Полтавщини доступне безкоштовне лікування від гепатиту С – Центр громадського здоров’я

Щороку від ускладнень хронічних вірусних гепатитів помирає 350 тисяч осіб. В Україні за оцінками експертів до 5 % населення інфіковано вірусом гепатиту С та від 1 до 2,5 % – вірусом гепатиту В. Під медичним наглядом перебуває лише незначна частина інфікованих. Більшість людей навіть не здогадуються про свою хворобу, а тому не отримують належного лікування.

У Полтавській області перебувають на обліку з приводу хронічного вірусного гепатиту С 2672 особи, носіями HCV Agє 2262 особи. Це означає, що у лікарів спостерігається з приводу гепатиту С менше 5 тисяч пацієнтів. А із гепатитом В на обліку перебувають 766 людей, HBc Ag виявили у 2195 осіб. Ускладнення у вигляді цирозу печінки у 165 людей. Також на обліку перебувають і діти: з гепатитом В – 9 осіб, гепатитом С – 10 осіб.

Сьогодні, 22 липня, у прес-центрі ОКІА «Новини Полтавщини» пройшла прес-конференція «Лікування гепатиту С сьогодні доступне кожному хворому жителю Полтавщини». Серед запрошених спікерів були директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА Вікторія Пилипенко, в.о. директора «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва, консультант БО «Світло надії» Сергій Жук.

Кожному жителю Полтавщини доступне безкоштовне лікування від гепатиту С - Центр громадського здоров'я, фото-1
Кожному жителю Полтавщини доступне безкоштовне лікування від гепатиту С - Центр громадського здоров'я, фото-2
Кожному жителю Полтавщини доступне безкоштовне лікування від гепатиту С - Центр громадського здоров'я, фото-3

Вони закликали полтавців прийти 26 липня на Театральну площу (поблизу театру імені М. В. Гоголя) з 12:30 до 14:30 безкоштовно та анонімно зробити швидкий тест на гепатит С.

В.о. директора «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва розповіла, що люди зазвичай думають, що не хворі на гепатит В чи С, адже з самого початку хвороба проходить безсимптомно:

«Більшість людей думає, що лікування гепатиту В і С дороговартісне та не по кишені для пересічного громадянина, але насправді це не так. Наразі Міністерство охорони здоров’я поставило за мету інформувати громадян про гепатити. Це все задля того, аби вони знали, що лікування здійснюється за державні кошти. Зараз закуплена достатня кількість сучасного лікування від гепатитів В і С. На жаль, за оціночними статистичними даними в Україні повинно бути 1 млн 300 тисяч хворих на гепатит С, і близько 600 тисяч на гепатит В. А під медичним спостереженням знаходиться 90 тисяч підтверджених хворих на гепатит С та всього 18,5 тисяч хворих з гепатитом В. Аналогічна ситуація спостерігається і у Полтавській області: під спостереженням знаходяться лише 5 тисяч людей. Хоча за даними науковців це повинно бути 5% від населення території. Якщо населення Полтавської області складає 1 млн 300 тисяч осіб, то хворих має бути понад 60 тисяч. Дуже багато випадків не діагностовано. Люди, які мають гепатити не лікуються, поширюють інфекцію, хоча зараз є всі можливості для лікування таких хворих. Про це подбала держава».

Консультант БО «Світло надії» Сергій Жук зазначив, що зараз у кожному лікувальному закладі можна пройти тестування і отримати належне лікування:

«Ми поширюємо серед людей інформацію, плакати, на який вказано, що тут можна пройти тестування на ВІЛ та гепатити. Станом на сьогодні 10 118 схем лікування наявні у Полтаві для лікування людей хворих на гепатит. Це означає, що від гепатиту можна вилікувати 10 тисяч людей. Але люди не йдуть і не отримують безкоштовне лікування. Ліки досить не дешеві. Люди вважають, що в них немає доступу до безкоштовних ліків, але він є! У Полтавські області на базі Обласної клінічної лікарні знаходиться майже тисяча схем, а пролікувалися лише 400 осіб, 600 ще залишилося. Для того, аби дізнатися чи маєте ви вірус гепатиту С можна звернутися до сімейного лікаря. За допомогою експрес-тесту за 15 хвилин ви вже будете знати цю інформацію. І далі лікування іде по протоколу. Він сьогодні максимально спрощений. Тестування у сімейного лікаря, направлення до лікаря-інфекціоніста в тій лікарні, де ви підписували контракт, далі призначається лікування і людина починає амбулаторно лікуватися в тому разі, якщо це не занедбаний випадок гепатиту С. Якщо лікар у вашій лікарні сказав, що таких тестів у них немає, то звертайтеся до БО «Світло надії» чи до «Полтавського центру громадського здоров’я».

Полтавців закликають пройти тести, які наявні у будь-якій лікарні або у вашого сімейного лікаря та дізнатися чи не є ви носієм гепатиту С чи ВІЛу. Адже ці тести вже закуплені за державний бюджет. Спікери наголосили, що якщо виявити гепатит В чи С на ранній стадії, то його лікування триває всього від 3 до 6 місяців і воно абсолютно безкоштовне для всіх громадян.

Також Ніна Дурдикулиєва додала:

«Раніше лікування від гепатиту С тривало понад рік і ті препарати, які люди закупляли за власний кошт, були більш токсичні. Зараз лікарські препарати більш адаптовані та не викликають побічних реакцій і протягом короткого проміжку часу – від 3 до 6 місяців до 95% хворих виліковуються. Лікування доступне та наявне. А ті, хто не хоче звертатися до сімейного лікаря, то можуть піти до лікарні та відвідати кабінет довіри, де працюють інфекціоністи. Це стосується сільської місцевості для не розголошення».

Після тестування і отримання результату хворого, заявка потрапляє до Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні, де зберігаються в належних умовах ліки, які потім направляються за заявкою районних інфекціоністів для лікування пацієнтів.

Гепатит B і C — два основних типи з п’яти різних інфекцій гепатиту — є причиною 95% всіх випадків смерті від гепатиту. Близько 325 млн людей у ​​світі живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.

Шляхи передавання гепатиту B:

від матері до дитини під час народження;

незахищені статеві контакти;

небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);

використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.

Вірус гепатиту C (HCV), в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передавання:

небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);

використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);

використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків;

під час переливання крові та її компонентів.

За офіційними даними, до 30% людей, які мають татуювання хворіють або є носіями гепатиту С.

Окрім цього, 26 липня, ви можете не тільки пройти безкоштовне тестування на гепатит С, а й отримати щеплення проти коронавірусу. Біля пункту тестування на Театральній площі будуть працювати пересувні пункти вакцинації.

Тож обов’язково подумайте про власне здоров’я та своїх близьких та рідних, пройдіть тестування та за необхідності отримайте належне та безкоштовне лікування.

Читайте також: «Дитяча хірургія у клініці «Медіон» – це хірургія без страху та болю» – лікар хірург Олександр Максименко

Бажаєте отримувати найважливіші новини Полтави у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram