«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись “пригнав” в Полтаву “кремлівський інструктор”

Радянський танк Т-34 вже майже 20 років перебуває в Полтаві посеред жвавої автомагістралі. Під час II Світової війни ця бойова одиниця взяла участь у штурмі нацистської столиці Берліну. Вже у 21-му сторіччі він опинився в нашому місті завдяки колаборанту та так званому інструктору кремля по Україні Віктору Зубрицькому.

Журналісти 0532.ua дізналися, що надалі чекає на радянський військовий «експонат», який підпадає під закон про декомунізацію, та як взагалі цей танк потрапив сюди. 

Штурмував Берлін, але опинився у Полтаві

Цей танк воював на полі бою під час Другої світової війни. Причому у 1943 році він нібито був підбитий в одній з баталій. Потім його відремонтували й змінили екіпаж, який дійшов до самого Берліну у 1945-му. У той же рік ця важка техніка знов «потрапила під удар», після якого вже не підлягала ремонту, тому танк відправили на склад зруйнованої техніки в Литві.

Інформацію стосовно цього Т-34 ми маємо зі слів людини, яка цей танк і привезла у Полтаву, — Віктора Зубрицького. У 2010 році він дав інтерв’ю виданню «Полтавщина», де розповів «біографію» цієї броньованої бойової машини.

«Там (у Литві. – Ред.) він простояв до 60-х років, потім його переправили на Харківський танкоремонтний завод. Саме там у 2004 році ми знайшли його в жахливому стані. Це був єдиний вільний танк на території України», — розповів журналістам Зубрицький.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-1

Він додав, що шукав разом з колегами подібний раритетний танк упродовж 1,5 року. Вже після транспортування до міста, потрібно було отримати відповідні документи, але, за словами Зубрицького, це виявилось не простим завданням.

«Підписи потрібно було отримати аж у семи міністерствах, і на це пішло ще півтора року. Коли в одному з міністерств нам відмовляли його ставити, то довелося навіть звернутися за допомогою до тодішнього прем’єра Віктора Януковича», — зізнався Віктор Зубрицький.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-2

Після цього, пояснив він, танк коштом Зубрицького повністю відремонтували на заводі за 40 тисяч гривень. Вже у вересні 2005 року бойову машину встановили на теперішньому місті, на вул. Ковпака біля ТРЦ «Екватор», на честь визволення Полтави від нацистів.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-3
«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-4

Віктор Зубрицький — координатор Антимайдану та кремлівський інструктор

Віктор Зубрицький народився у Полтаві у 1971 році. На початку 00-х, якраз коли привіз танк у місто, був головою комітету «розвитку студентських міжнародних відносин». Він казав, що основною метою своєї організації бачив у «патріотичному вихованні молоді». Звісно ж, в його розумінні, «патріотизм» був направлений до росії та радянського союзу.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-5

У часи президенства Віктора Януковича Зубрицький перебрався з Полтави до Києва, де почав будувати медійну кар’єру. У столиці він став креативним продюсером каналу «112 Україна», яким, за даними журналістських розслідувань, володіла дружина Зубрицького та біглий міністр внутрішніх справ України часів Януковича Віталій Захарченко. Пізніше цей телеканал перейде у власність «кума путіна» Віктора Медведчука.

Вперше Віктор Зубрицький «прославиться» на всю Україну після Революції Гідності, коли тодішній голова МВС Арсен Аваков звинуватив його в координації «тітушок» з Антимайдану.

«Слідство встановило зв’язок колишнього міністра МВС Захарченка з якимось паном Зубрицьким, який здійснював всю координацію дій “тітушок”, які асистували органам внутрішніх справ у репресивних діях проти протестувальників», — заявив Аваков у квітні 2014-го року.

Однак, не дивлячись на гучні звинувачення, Зубрицького не притягнули до відповідальності. Наприкінці 2016 року тодішній нардеп Олександр Онищенко почав оприлюднювати дані щодо корупції у вищому керівництві України. 15 грудня на сайті «Обозреватель» з’явився текст із фрагментом відео з Онищенком. 

Видання стверджувало, що біглий нардеп Онищенко проходив «інструктаж із двома невідомими». З контексту статті можна дійти висновку, що розмова записувалась у Москві, а «інструкторами» були співробітники російських спецслужб. За даними ЗМІ, одним з присутніх виявився саме телеменеджер Віктор Зубрицький.

Вже у 2017 році «кремлівським інструктором» Зубрицького назвав російський опозиційний політик Ілля Яшин. За його словами, Віктор Зубрицький вже тоді перебрався до столиці країни-агресора, де виконував завдання по дискредитації української влади.

«Віктора Зубрицького я вважаю кремлівським інструктором, людиною, яка виконує завдання Кремля щодо України. Наскільки я розумію, безпосередній начальник у нього Сурков, який на сьогоднішній день курирує у Кремлі весь український напрямок», — повідомив Яшин в інтерв’ю «Детектор медіа».

Крім цього, Зубрицький був консультантом і продюсером двох антиукраїнських «документальних фільмів»: «Бійня на Майдані» (2014 рік) та «Україна у вогні» (2016 рік).

Чи декомунізують танк?

За цей час ставлення полтавців до танка суттєво змінилось. Якщо в ті далекі роки багато хто сприймав цей Т-34 як символ перемоги над нацизмом, то після російської агресії у 2014 році та повномасштабного вторгнення у 2022-му до танку вже стали відноситись як до маркера впливу окупантів.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-6
«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-7

У серпні 2015 року невідомі вночі написали на башті танку з двох боків: «на…уйловск», натякаючи на бажання відправити бойову машину на Москву, та «на орду». Через два роки «народна творчість» повторилася.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-8
«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-9

Активісти знов написали «на…уйловск», а з іншого боку додали: «за Саакашвили» і підписалися анонімом «Овод». Обидва рази танк відмивали співробітники Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», на балансі якого і понині перебуває танк.

«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-10
«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-11
«Брав» Берлін, «отримав» Полтаву»: що чекає на радянській танк, який колись "пригнав" в Полтаву "кремлівський інструктор" , фото-12

З 2014 року в Україні запрацював закон про декомунізацію. Під його критерії, зокрема, підпадає й полтавський Т-34, який виступає у ролі символу радянської влади. 17 квітня 2023 року Полтавська обласна військова адміністрація направила лист у Міністерство культури та інформаційної політики України, в якому зазначені 4 об’єкти у Полтаві, котрі підпадають під декомунізацію.

А саме:

  • пам’ятник-бюст генералу армії М.Ф. Ватутіну;
  • пам’ятник генерал-лейтенанту О.М.Зигіну;
  • пам’ятник-погруддя поету і письменнику О. Пушкіну;
  • пам’ятник-танку Т-34.

Через три дні Мінкульт повідомив на своєму сайті, що підтримує процеси деколонізації і декомунізації в суспільстві, але наголошує, що цей процес має відбутися із дотриманням законодавства, зокрема у сфері охорони культурної спадщини.

За даними наших джерел, полтавська влада вже узгодила рішення щодо перенесення радянського танку Т-34 до музею «Парк радянського періоду» у Путивлі, що на Сумщині. Демонтаж танку обіцяють здійснити як тільки отримають розпорядження від Міністерства культури та інформаційної політики України. Коли саме це може відбутись, поки невідомо.

Нагадаємо, у селах Тахтаулове і Жуки біля Полтави відновлено українські назви вулиць.