Пішохідний фонтан, сучасна архітектура та багато зелені: автор Території Майдану розповів про новий мега-проект у самому центрі міста

Територія Майдану — проект, який увіковічнить пам’ять Героїв Небесної сотні. Для його реалізації провели конкурс на облаштування території біля Полтавської ОДА. Переможцями стала полтавська урбан-платформа Citylab. Попри різні суперечки та спроби зриву реалізації проекту, позиція очільника Полтавської ОДА Валерія Головка — максимально відкрито провести конкурс та приступити до роботи.

Після конкурсу Citylabвнесли до проекту, з яким перемогли, корективи. Врахували всі зауваження. Для цього провели опитування громадськості. Про доопрацьований проект, який реалізовуватиметься вже найближчим часом розповів Дмитро Козиренко — один з його співавторів. 

— Яка задача розробленого проекту?

— Наша задача перетворити меморіал, який зараз знаходиться навпроти ПОДА на комфортний, публічний громадський простір. Новий меморіал розтягуватиметься на всю територію кварталу Полтавської адміністрації. Також, коли ми почали розроблювати проект, запросили фахівців ландшафтників та скульпторів. Ми співпрацюємо з одними з кращих ландшафтних архітекторів — студією Максима Коцюби і скульптором Назаром Біликом, — розповідає керівник Citylab Дмитро Козиренко.

Попередній проект платформиCitylab базувався на облаштуванні штучного струмка через усю територію ОДА. Але така ідея мала критику. Тому цю ідею переробили.

— Нас почали трохи критикувати. То недостатньо меморіальне, трагічне рішення. То ще якісь причини. Тому після того, як ОДА замовила вже подальшу роботу, проект змінили.

— Скільки часу працювали над проектом?

— Над проектом наша команда працювала півроку. Перші три місяці шукали нову концепцію. Стало зрозуміло, що струмок реалізувати не вийде. Почали пропонувати достойну альтернативу, щоб зберегти як меморіал, так і комфортний громадський простір. Багато часу пішло на інший варіант. Адже тепер наша задача зберегти поетапний опис революції і замінити струмок.

Гострі конфлікти та створення нового проекту

— Чим відрізняється попередній проект від нинішнього?

Перший варіант був у вигляді штучного струмка. І ми не враховували будівлю ЦНАПу, яка зараз будуватиметься. А це вплинуло на розробку проекту.Ми замінили ідею струмка на подібний піший шлях. Там як і раніше є ключові події революції «Гідності». Цей шлях проходить крізь пагорби штучного рельєфу. Головне ідейне наповнення цього меморіалу — це барельєфи на бетонних стінках. Вони у художній формі передають різні події Революції Гідності у хронологічному порядку. Та розповідають глядачу про перебіг подій революції. Самі барельєфи зараз розробляються художниками, ми розглядаємо кілька можливих концепцій.

Ми залишили зону відкритої площі для зібрань. Там замінимо покриття. Вона залишається в тих самих розмірах, що і зараз. Додали пішохідний фонтан та паркову комфортну зону. Там встановлять лавки, амфітеатр. У кінці Територія Майдану закінчується дитячим майданчиком. Тому що у нашому розумінні, якщо після реконструкції тут не з’являться діти, то це все дарма. Вона знаходитиметься перед магазином «Динамо».

— Реалізація проекту коштуватиме доволі дорого — у районі 90 млн грн. З чим це повязано?

— Треба розуміти, що цей проект розрахований на усю територію Полтавської ОДА. А це понад 3,3 га. Це величезна територія. В Україні мало хто реконструював такі ділянки. Друге, що впливає на ціну і дуже важливо — якість та довговічність матеріалів та технологій.

Звичайно, можна зекономити 20 млн грн і не робити бетонну подушку, заливку під усіма мощеннями. Але тоді ніяких гарантій, що покриття стоятиме не один десяток років. Якщо цього не зробити зараз, то через три-п’ять років з’являться ями, просідання, калюжі. Тому ми наполягаємо на тому, щоб зробити це якісно. У такому вигляді меморіальні конструкції стоятимуть довше.

Це ж саме стосується і технологій. До пішої зони ми додали ландшафтний проект. Ми посадимо понад 100 дерев та багаторічні трави. Висаджувати їх потрібно так як за кордоном: висотою 5-7 метрів. Для того, щоб не чекати 20 років поки виросте якась деревинка. Звісно це все коштує грошей. Щоб не використовувати людський ресурс передбачена автоматизована система поливу рослин.

Також облаштуємо велосипедні доріжки вздовж вулиці Сінної і Соборності, а парковку зону біля ЦНАПу станціями для зарядки електромобілів.

На вартість нашого проекту впливає і встановлення фонтанів. Вони вмонтовані у тротуар. Цей проект повинен стати еталоном благоустрою міста. А такі проекти коштують досить дорого.

Співпраця Citylab з Полтавською ОДА

— Ви раніше не співпрацювали з держструктурами. Це перший досвід. Як ви співпрацювали з ОДА?

— До цього ми співпрацювали тільки з приватниками. Спочатку ми думали, що зайва бюрократія і нерозуміння з боку чиновників заважатиме роботі, і ніяких результатів не буде. Але у випадку з Полтавською ОДА вийшло інакше. Замовник мінімально втручався у самі проектні рішення, давав свої побажання, координував процес. Але при цьому нам вдалося зробити абсолютно сучасний, якісний проект, де замовник не став на перешкоді. Тому ми були здивовані такій співпраці. Адже інколи навіть приватники більше сперечаються.

Зараз проект готовий та проходить експертизу. Незабаром на порталі публічних закупівельProZorro Полтавська ОДА оголосить тендер. Cтворити Територію Майдана планують за рік.